Урядова програма "Доступні ліки"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Виконання основних пріоритетів і завдань соціально - економічного розвитку Бердянського району за 2016 рік

 1.Зміцнення потенціалу промисловості, підвищення технологічного рівня та конкурентоспроможності продукції.

За підсумками 2016 року обсяг реалізованої промислової продукції (товарів, послуг) у Бердянському районі склав 39,2 млн. грн. або 290,4% до результату 2015 року (13,5 млн. грн.) і 284,1% до програмного показника 2016 року.

З 2016року визначилася тенденція збільшення обсягів промислового виробництва Бердянського району.

Станом на 01.01.2017 на території району здійснює свою діяльність лише одне промислове підприємство - цех №2 ПрАТ «Каучук», який є підрозділом підприємства ПрАТ «Каучук» (м. Маріуполь) і відноситься до галузі хімічної та нафтохімічної промисловості.

Цех здійснює виробництво рідкої гуми для використання її в подальшому при виготовленні гумових запчастин для сільгосптехніки та автотранспорту. Цех оснащений сучасною енергоємною «лінією охолодження», яка дає змогу проводити з найменшими матеріальними витратами, реалізацію рідкої гуми не тільки як сировини для виготовлення деталей, але і як самостійного товару. Лінія повністю запущена та працює на повну потужність. Налаштована автоматична складова для можливості електронного дозування сировини та її авто-подачі.

За 2016 рік підприємство виготовило 1067,8 тонн виробів з сирої гуми, що складає 167,6 % до рівня минулого року. Обсяг реалізації продукції цеху № 2 за звітний період становив39 205,0 тис. гривень, що складає 291,4 % до показника минулого року.

Збільшення обсягу реалізації та виробництва продукції підприємства пов’язано з підвищенням кількості замовлень в Україні та зростом рівня продаж експорту гумових запчастин до країн ближнього зарубіжжя.

 

Результати реалізації пріоритетного напряму:

-         незважаючи на складну суспільно-політичну та економічну ситуацію у країні,  промисловій галузі району вдалося підтримувати сучасне, модернізоване виробництво та розширити ринки збуту в тому числі в країни ближнього зарубіжжя;

-         обсягиреалізації продукції  в хімічній промисловостізросли на 190,4% порівняноз 2015 рокомта склали 284,1% до запланованого Програмою.

 

2. Стабілізація агропромислового виробництва та забезпечення продовольчої безпеки.

                             

   2.1. Стабілізація агропромислового виробництва.

 

Станом на 01.01.2017 року сільгосппідприємствами всіх форм власності району вироблено 332 тонни м’яса  худоби та птиці, що складає 72,6% до показника минулого року (457 тонн).

Серед виробників м’яса слід відзначити:

ДП „ЗАПОРІЖЖЯ – АГРО” – 106 тонн.

ПСП АФ “Росія” – 105,1 тонни;

За 2016 рік сільськогосподарськими підприємствами району було вирощено 320  тонн м’яса худоби та птиці (у живій вазі), що складає 86 % до показника 2015 року.

Найкращі показники мають такі господарства:

ПСП АФ “ Росія” – 158 тонн;

ДП „ЗАПОРІЖЖЯ – АГРО” – 82,3 тонни.

Протягом звітного періоду сільськогосподарськими підприємствами було вироблено 4974 тонни молока, що на 1% менше рівня минулого року (5026 тонн).

Основною причиною зменшення виробництва молока є те, що в 2016 році повністю реалізували поголів’я великої рогатої худоби та корів в ТОВ АФ „Смірнова”.

В порівнянні з відповідним періодом минулого року збільшили виробництво молока в ДП „ЗАПОРІЖЖЯ – АГРО” на 41 тонну або на 2 %.     Найбільше  молока у звітному періоді виробили ПСП АФ “ Росія” – 2880 тонн, збільшивши виробництво молока  в порівнянні з відповідним періодом минулого року на 8%.

Середній надій молока від однієї  корови, по середньому поголів’ю корів молочного стада за звітний період склав 5039 кг, що на 1200кг більше  відповідного періода 2015 року ( 3839 кг).  Кращих показників по надою молока від однієї  фуражної корови  досягли такі господарства:

ПСП АФ “Росія” – 5759 кг;

ДП „ЗАПОРІЖЖЯ – АГРО”  - 5171 кг.

Чисельність поголів’я великої рогатої худоби в сільськогосподарських підприємствах, станом на 01.01.2017 року, становить 2223 голови. У порівнянні з показником минулого року (2557 голів) поголів’я  великої рогатої худоби  зменшено на 334 голови або на 13,1%.

Корів, станом на 01.01.2017 року, у районі налічується 927 голів, що складає 93,9 % від  показника минулого року (987 голів).

Значно зменшили поголів’я великої рогатої худоби ПСП АФ ”Смірнова” на 100%,  ПСП АФ ” Шевченко” на 37% та  ДП „ЗАПОРІЖЖЯ – АГРО” на 19%.

Найбільшу чисельність поголів’я великої рогатої худоби мають такі господарства:

ПСП АФ “Росія” – 1435 голів;   

ДП “Запоріжжя - АГРО” – 570 голи.

Свиней, станом на 01.01.2017  року, у районі налічується 482 голови, що на 129 голів  або на 21,1% менше, ніж за минулий рік (611 гол.).

У районі створена та функціонує мережа з надання зооветеринарних послуг. Діють пункти для штучного запліднення сільськогосподарських тварин, ветеринарні послуги надає мережа ветеринарної медицини району.

Заготівлю молока та м’яса здійснюють пересувні пункти переробних підприємств та приватних осіб.

Невисокі показники галузі сільського господарства пояснюються диспаритетом цін на тваринницьку продукцію та паливно-мастильні матеріали, й інші матеріальні засоби,  реалізаційні ціни на продукцію не відшкодовують витрат на її виробництво. Ціни на молоко та м'ясо знизилися до критичної межі. Саме така ситуація призводить до незацікавленості підприємств та населення в розведенні галузі тваринництва та до збільшення збитків господарств, які займаються тваринництвом.

Крім того, для вирощування кормових культур для поголів’я корів господарствами використовується 30 % посівних площ, що є не рентабельним.

У 2016 році підтримка галузі тваринництва з державного бюджету відсутня.

У Бердянському районі діє «Програма стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції», яка передбачає нагородження передовиків виробництва. У 2016 році для заохочення, збільшення та покращення якості виробництва сільськогосподарської продукції з районного бюджету було виділено 40 тис. гривень. Передовики виробництва відзначалися Почесними грамотами та грошовими винагородами за підсумками змагань за збільшення виробництва молока на приз Героя Радянського Союзу П.Д. Осипенко та на збиранні ранніх зернових і зернобобових культур. Також планується відзначити передовиків виробництва до професійного свята День працівників сільського господарства.

Станом на 01.01.2017 року, згідно статистичних даних, зернові та зернобобовікультури зібрано з площі 46,5 тис.га. Валовий збір у вазі після доробки становить 153,4 тис. тонн, що складає 143 % до запланованого програмою та на 8 % більше, ніж у минулому році. Урожайність склала 33,1 ц/га. Валовий збір озимої пшениці з площі 30,5 тис. га склав 108,1 тис. тонн при урожайності 35,4 ц/га; озимого ячменю – з площі 1,9 тис.га валовий збір склав 6,2 тис.тонн при урожайності 32 ц/га; ярого ячменю – з площі 6,7 тис.га валовий збір склав 18,5 тис.тонн при урожайності 27,6 ц/га. Валовий збір зернових культур в порівнянні з 2015 роком збільшено на 14,7 тис. тонн, озимої пшениці 10 тис. тонн. Зібрано соняшника сільгосппідприємствами з площі 36,5 га валовий збір склав 64,3 тис. тонн, урожайністю 17,6 ц/га.

Під урожай 2017 року сільськогосподарськими підприємствами посіяно   всього озимих культур  40,4 тис. га, в тому числі: озима пшениця – 36,7 тис. га , озимий ячмінь – 1,6 тис. га, озимий ріпак – 2,1 тис. га.

 Здійснюється постійний моніторинг забезпечення сільгосппідприємств району паливно-мастильними матеріалами та мінеральними добривами для проведення комплексних польових робіт. У господарствах району постійно проводиться робота з оновлення машино-тракторного парку, так за 2016 рік придбано: комбайнів – 5 шт.; тракторів - 16 шт.; сівалок СЗ – 13 шт.; глибокорозпушувач, плугів – 3 шт., культиваторів – 9 шт., борони дискові – 3 шт.

Розрахунки за оренду земельних паїв станом на 01.01.2017 року, проведено на       97,5 %.

Сільськогосподарські підприємства приймають участь в ярмарках з продажу сільськогосподарської продукції.

 У 2016 році для заохочення, збільшення та покращення якості виробництва сільськогосподарської продукції з районного бюджету було виділено 20 тис. грн. Передовики виробництва відзначалися Почесними грамотами та грошовими винагородами на збиранні ранніх зернових та зернобобових культур, а також до професійного свята День працівників сільського господарства.

У 2016 році було здійснено коригування  структури посівних площ зернобобовими, технічними та кормовими культурами. Також здійснювався моніторинг щодо фактичного забезпечення господарств району насінням, мінеральними добривами, засобами захисту рослин для посіву ярих культур.

Господарствами району насіння висівається не нижче третьої репродукції. Господарства плідно співпрацюють з науковими установами. Все більше господарств переходять на інтенсивну технологію вирощування сільськогосподарських культур, а саме:

-    збільшення доз внесення органічних та мінеральних добрив;

-                     підвищення родючості ґрунтів;

-                     застосовується інтенсивна система захисту сільськогосподарських рослин від хвороб, шкідників, бур’янів;

-  запровадження енергозберігаючої технології обробітку ґрунту;

-  збільшення площ посівів новими та перспективними сортами, адаптованими до умов вирощування.

Найкращі показники за результатами проведення жнив показали господарства, де дотримуються усі агротехнічні вимоги вирощування сільськогосподарських культур.

Картоплю, баштанні культури, овочі у 2016 році сільськогосподарські підприємства не вирощували, так як жодне сільськогосподарське підприємство району не має систем поливу. На територію району всі ці види продукції завозять з інших районів.

 

Результати реалізації пріоритетного напряму:

 - збільшення виробництва валової продукції сільського господарства до                     315 млн. грн. (101,7 % до 2015 року та 119,7% до завдань Програми);

- забезпечення валового збору зернових   культур (у вазі після доробки) на 154 тис. тонн (108,5% до показника 2015 року та 149,5% до завдань  Програми);

- забезпечення валового збору олійних культур на 64,8 тис. тонн (115,1 % до показника 2015 року та 135% до завдань  Програми), у тому числі соняшнику – 64,3 тис. тонн (115,9% до показника 2015 року та 136,8% до завдань  Програми);

- забезпечено збір 0,14 тис. тонн плодів та ягід  (100 % до зібраного у 2015році та до завдань Програми);

- реалізація  на забій худоби та птиці ( у живій вазі) – 0,33 тис. тонн 71,7% до показника 2015 року та 82,5% до завдань Програми);

- вироблено молока – 5,0 тис. тонн (100,0% до показника 2015 року та 111,1% до  показників Програми).

 

   2.2. Споживчий ринок.

 

Станом на 01.01.2017 року в районі діє  180підприємств сфери торгівлі (162 –магазини, 18 – підприємств ресторанного господарства, 8– об’єктівпобутового обслуговування населення).

Протягом 2016 року кількість об’єктів  торгівлі району збільшилася на 7 одиниць.

Показник обсягу обороту роздрібної торгівлі за всіма каналами реалізації по Бердянському району за січень -  вересень 2016 року становить 112,824 млн. грн. і порівняно з відповідним періодом 2015 року зменшився на 12,5 %.

       Очікуваний річний показник обсягу обороту роздрібної торгівлі за всіма каналами реалізації по Бердянському району за 2016 рік складе 129,0 млн. грн., що становитиме 108,35 % до показника 2015 року.

Загальний обсяг обороту роздрібної торгівлі за всіма каналами реалізації по Бердянському району на одну особу за 9 місяців 2016 року склав 3015,6 грн. Очікуваний обсяг даного показника за 2016 рік становить 4668,8грн.  або 111,8% до 2015 року.

           Протягом 2016року проводився щотижневий аналіз цінової ситуації на продовольчі товари. Проведено 62 моніторинги цінової ситуації у районі, які  дозволили забезпечити контроль за недопущенням безпідставного зростання цін, особливо на соціально значущі продовольчі товари.

Протягом 2016 року  в Бердянському районі за участю фермерських господарств, агрофірм та приватних підприємців району проведено 60 ярмарків, де реалізовано 37,09 тонн продукції на загальну суму 817,28 тис. грн. Також у жовтні 2016 року  приватні підприємці та сільгоспвиробники Бердянського району прийняли участь у Покровському ярмарку у м. Запоріжжя, де мали змогу реалізувати продукцію за соціально-доступними цінами.

 

Сфера послуг

Обсяг реалізованих послуг (у ринкових цінах) за 9 місяців 2016 року склав          3,3 млн. грн., що становить 37,8% до Програми (8,64 млн. грн.).

Зниження даного показника обумовлено наступними факторами.

Протягом 9 місяців 2016 року в значній кількості перестали реалізувати послуги значна кількість дитячих оздоровчих закладів та баз відпочинку. Причина цьому - граничність Бердянського району з Донецькою областю, на території якої триває антитерористична операція. Деякі об’єкти, котрі реалізовували послуги населенню у минулих роках, у 2016 році використовувалися як місця дислокаціїВСУ України та Національної гвардії України.

З метою безпеки, більшість керівників баз відпочинку та дитячих оздоровчих закладів вирішили  не надавати послуги з оздоровлення та відпочинку у 2016 році. Виняток - ДОЗ “Стріла” (с. Новопетрівка), який працював лише дві зміни.

З метою забезпечення малозахищених верств населення необхідними продуктами харчування за цінами товаровиробників, рішенням Бердянської районної ради від 08.07.2016 року №2 затверджена Програма підтримки ветеранів Бердянського району продовольчими товарами та лікарськими препаратами на 2016 – 2018 роки.

 

Результати реалізації пріоритетного напряму:

-          продовжено підтримку ветеранів Бердянського району продовольчими товарами через «Куточки для ветеранів»;

-         проводиться моніторинг прогнозованої цінової ситуації на ринках соціально важливих товарів та послуг.

 

3. Ефективне використання паливно-енергетичних ресурсів та енергозбереження.

 

Для забезпечення ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів та  енергозбереження  протягом 2016року  виконано  заходи по  заміні дерев'яних віконних блоків та дверей  на металопластикові на загальну суму 824.641тис. грн., капітальний ремонт вуличного освітлення  на 1176,676тис. грн., проведено реконструкцій та капітальних ремонтів  будівель та споруд на 2095,191тис. грн., виконані роботи по встановленню  приладів обліку теплової енергії на загальну суму  30,888 тис. грн.

Забезпечено проведення щомісячного моніторингу використання паливно-енергетичних ресурсів бюджетними установами на території Бердянського району. За 2016 рік спожито:

- газу природного – 484,73тис. м3;

-          вугілля – 61,79т;

-          інші види палива (пелети, гранули) – 12,90 т;

-          теплоенергії – 2403,42 Гкал;

-          електроенергії – 1388,44тис.кВт.г;

-          холодного водопостачання – 8058м3.

За результатами аналізу споживання паливно-енергетичних ресурсів підпорядкованими бюджетними установами за 2016 рік, відносно до аналогічного періоду попереднього року, встановлено, що внаслідок вживання заходів щодо зменшення споживання природного газу та частковою заміною його іншими типами енергії, спостерігається збільшення споживання, а саме:

- вугілля – 20,759 т;

- інші види палива (пелети) – 12,9 т;

- електроенергії – 12,426 тис.кВт.г.

Бердянський район приймає участь у Проекті ЄС/ПРООН "Місцевий розвиток, орієнтований на громаду– ІІІ".

У 2016 році громадськими організаціями "Андріївський добробут" (смт. Андріївка) та "Сільський добробут" (с. Миколаївка) продовжено реалізацію власних мікропроектів з енергоефективності.

Андріївською селищною радою та ГО «Андріївський добробут» реалізовано проект "Реконструкція вуличного освітлення смт. Андріївка та села Успенівка Бердянського району Запорізької області" (кошторисна вартість складає 613,655 тис. грн.)

Громадською організацією "Сільський добробут" - реалізується проект "Реконструкція вуличного освітлення (із установкою світлодіодних ламп та багато тарифних лічильників) в с. Миколаївка, с. Малинівка і с. Родивонівка Бердянського району Запорізької області" на загальну суму 741,630 тис. грн.

 

Результати реалізації пріоритетного напряму:

- вживання заходів щодо недопущення збільшення споживання природного газу та часткової заміни його іншими типами енергії,  призвело до збільшення споживання: вугілля на  51%, інші види палива (пелети)  на 30%, електроенергії  на 1%.

 

4.  Зовнішньоекономічна політика, орієнтована на підтримку економічного зростання та залучення інвестицій.

 

У 2016 році Бердянський район приймав активну участь у міжнародних проектах.

Рішенням Бердянської районної ради від 26.06.2015 року № 6 затверджено районну цільову програму «Місцевий розвиток,орієнтований  на громаду – ІІI» на 2015-2018 роки.

У районі впроваджується ІІІ фаза проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», в якій приймають участь 4 громади.Громадськими організаціям «Надія» (с. Новотроїцьке) та «Нове Червонопілля» (с. Червоне Поле) виконані заходи щодо:

-"Впровадження енергоефективних заходів. Капітальний ремонт в Новотроїцькій ЗОШ Бердянського району Запорізької області." загальною кошторисною вартістю 459,85703 тис. грн. Підрядником було встановлено 76 енергозберігаючих вікон;

-"Впровадження енергоефективних заходів. Капітальний ремонт в Червонопільській ЗОШ Бердянського району Запорізької області." Виконано роботи із встановлення 3-х металопластикових дверей та 71 вікна на загальну суму 459,73613 тис. грн.

На теперішній час в процесі реалізації знаходяться наступні проекти:

- громадської організації «Андріївський добробут» - «Реконструкція вуличного освітлення смт. Андріївка та села Успенівка Бердянського району Запорізької області» на загальну суму 613,665 тис. грн.  Джерела фінансування: обласний бюджет – 26,308 тис. грн., селищний бюджет – 354,347 тис. грн., Проект ЄС/ПРООН – 212,000 тис. грн., громада – 21,000 тис. грн. Роботи по реконструкції завершені. Планується ввід в експлуатацію об’єкту.

- громадської організацієї «Сільський добробут» - «Реконструкція вуличного освітлення (із установкою світлодіодних ламп та багато тарифних лічильників) в с. Миколаївка, с. Малинівка і с. Родивонівка Бердянського району Запорізької області» на загальну суму 741,630 тис. грн. Джерела фінансування: обласний бюджет – 26,308 тис. грн., селищний бюджет – 553,166 тис. грн., Проект ЄС/ПРООН – 124,200 тис. грн., громада – 38,956 тис. грн. Затверджено проектно-кошторисну документацію проекту, отримано позитивний експертний висновок, проведено тендер і визначено виконавця робіт. На даний час, підрядник проводить закупівлю матеріалів.

Для надання консультативної, інформаційної та організаційної допомоги учасникам Проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» на базі відділу економічного розвитку та житлово-комунального господарства райдержадміністрації створено та діє районний  Ресурсний центр громад». Спеціалісти Центру надають всебічну допомогу громадам району, починаючі з підготовки матеріалів та аплікаційних форм для участі у конкурсному відборі та продовжуючи протягом всього часу впровадження мікропроектів.

У2015 році«Ресурсний центр підтримки громад» райдержадміністрації прийняв участь в обласному конкурсі, в ході якого вивчалась результативність роботи аналогічних Центрів Запорізької області та став його переможцем.

22.03.2016 року Інна Дударева - координатор проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» в Запорізькій області спільно з студентами ЗНУ - провели анкетування в райдержадміністрації та на територіях селищної, сільських рад-учасниць Проекту. Мета даного заходу – визначити ступінь обізнаності посадових осіб райдержадміністрації, місцевого самоврядування та населення району із проведення реформи децентралізації. Координатор Проекту відмітила високий рівень зацікавленості як керівництва району, так і його жителів процесами децентралізації.

Також, за участю Координатора Проекту, районного ресурсного центру підтримки громад і управління економічного розвитку та житлово-комунального господарства райдержадміністрації, проведено робочу нараду заступником голови райдержадміністрації щодо плану роботи Форуму місцевого розвитку з реалізації Проекту ЕС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду-III» (ФМР). За результатами роботи вирішено провести одночасно з ФМР додатковий навчальний тренінг для громад-учасниць Проекту.

28.03.2016 року в залі засідань райдержадміністрації проведено Форум місцевого розвитку з реалізації Проекту ЕС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду-III» (ФМР) та тренінг для громад. У заході прийняли участь: Інна Дударева - координатор проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» в Запорізькій області, заступник голови райдержадміністрації, заступник голови районної ради, районний ресурсний центр підтримки громад, управління економічного розвитку та житлово-комунального господарства райдержадміністрації, селищний та сільські голови,  активісти громадських організацій-учасників Проекту.

На форумі представники громад ділилися досвідом втілення мікропроектів, висвітлювали основні проблеми їх реалізації. На тренінгу – висвітлено економічний компонент проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду-III» (сільськогосподарські кооперативи).

Голова Бердянської райдержадміністрації та керівник районного ресурсного центру підтримки громад прийняли участь у засіданні обласної Координаційної ради з реалізації Проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду-ІІІ», яке відбулось 07.04.2016 під керівництвом голови облдержадміністрації. Під час заходу керівництво району прозвітувало про стан реалізації програми на місцевому рівні.

У рамках Проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду-III» проведено Міжобласний кластерний семінар для керівників районних ресурсних центрів громад з питань впровадження економічного компоненту та енергоефективності. Даний захід відбувався протягом 18.05.2016-20.05.2016 у м. Вінниця, у якому прийняв участь керівник районного ресурсного центру підтримки громад. Семінар охопив наступні напрями навчання: «РРЦ- як інструмент для розвитку громад. Основні цілі і функції», «Методологія відтворення досвіду МРГ», «Взаємодія Проекту і місцевих органів влади в області енергетичної незалежності та самоврядування громад», «Вінницька область: досвід пільгового кредитування сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів».

Населенням району досягнуте найголовніше - подолання байдужості громад.  За 7 років участі у Проекті жителі Бердянського району сформували в сільських громадах європейський підхід господарювання та впровадили 15 мікропроектних пропозицій. Громади підвищили рівень самоорганізації та суспільної єдності. Проводиться робота з популяризації Проекту серед громад району, які ще не приймали участь у його реалізації. Надзвичайно важливою ціллю участі у проекті є підвищення активності  громадян, а не лише органу місцевого самоуправління.

Злагоджена робота райдержадміністрації, районної ради, селищної і сільських рад району, а також активність громад у  Проекті ЄС/ПРООН «МРГ» –  дала необхідний досвід для можливості участі в багатьох інших інвестиційних конкурсах і програмах регіонального розвитку.

У травні 2016 року в с. Луначарське відбулось відкриття оновленого сільського Будинку культури. Захід став фінальним акордом проекту«Клуб засвічує вогні. Оновлений сільський Будинок культури - центр розвитку та інтеграції громади», який впроваджено в рамках проекту «Всебічна стабілізаційна підтримка для внутрішньо переміщених осіб та постраждалого населення в Україні». Реалізувала роботи Міжнародна організація з міграції за фінансової підтримки Європейского союзу у партнерстві з Західноукраїнським ресурсним центром. У рамках та за рахунок проекту встановлено модульну газову котельню, влаштовано нову систему опалення будівлі, замінено вікна та двері на енергозберігаючі, відремонтовано малий зал Будинку культури. Придбано оргтехніку, меблі та матеріали для роботи гуртків, звукову та світлову апаратуру для занять з вокалу та хореографії, жіночого клубу за інтересами «Світлиця», закуплено сценічні костюми. Окрім цього, за кошти проекту також було придбано меблі для місцевої лікарняної амбулаторії та обладнання для кабінету хімії Луначарської ЗОШ І-ІІІ ступенів. В оновленому сільському Будинку культури умови будуть сприяти адаптації внутрішньо переміщених осіб та їх успішній самореалізації у нових соціальних умовах. А в кінцевому результаті це має підвищити рівень соціальної згуртованості всієї азовської громади.

За підтримки грантової програми Уряду Японії «Кусаноне», у квітні 2016 року, впроваджено проект з виконання робіт по заміні старих дерев’яних вікон та дверей на металопластикові в Миколаївській ЗОШ І-ІІІ ступенів Бердянського району. За результатами – замінено 213 вікон та 51 дверний блок. Вартість проекту склала 1399,441тис. грн.

Одним із інвестиційних пріоритетів розвитку Бердянського району є створення на його території промислових зон для залучення інвестицій.

На теперішній час райдержадміністрацією розроблено та оновлено проекти двох інвестиційно -  привабливих промислових зон на території  Берестівської сільської об’єднаної територіальної громади. У поточному році дані земельні ділянки були представлені інвесторам із Південної Кореї, які в разі зацікавленості плануватимуть організацію промислового, енергоємного, переробного підприємства.

Бердянською райдержадміністрацією з метою залучення інвесторів для реалізації інвестиційних проектів у сфері житлово-комунального господарства визначений Перелік пілотних проектів, що потребують реалізації в сфері житлово - комунального господарства на засадах державно-приватного партнерства на території Бердянського району. Зазначені інвестиційні проекти розміщені на веб-сайті Мін регіону України /www.minregion.gov.ua/.

Пріоритетним напрямком розбудови інвестиційної інфраструктури визнано формування привабливого для інвестора іміджу Бердянського району. Для виконання цього напрямку роботи на веб – порталі Бердянської районної ради та райдержадміністрації (http://www.rayrada.com.ua/) розміщено інформацію про інвестиційно -  привабливі вільні земельні ділянки на території Бердянського району; громадськими організаціями Андрівської, Долинської, Новотроїцької сільських рад та Берестівської сільської об’єднаної територіальної громади розроблено інвестиційні паспорти, які розміщено на міжнародних сайтах. Інформацію також розміщено на стендах другого поверху адмінбудівлі ради.

З метою популяризації реформ, що проводяться в країні, систематизації роботи з потенційними інвесторами,  для залучення інвестицій в Бердянський район і пошуку нових, в тому числі і зарубіжних партнерів, головою райдержадміністрації прийнято розпорядження від 07.10.2016 року № 422 «Про створення Ресурсно-інвестиційного Центру Бердянської районної державної адміністрації». 7 жовтня 2016 року в Бердянській райдержадміністрації відбулась презентація Центру.

Центр дозволить громадам розвиватися не тільки за рахунок бюджетних коштів, але й використовувати додаткові фінансові вкладення донорських програм. На відміну від інших подібних організацій, що працюють в Україні, робота Центру не буде обмежуватися суто методичною підтримкою сільських та селищної рад. Основне завдання Центру - участь у донорських програмах, залучення інвесторів і додаткових коштів не лише на розвиток соціальної інфраструктури, підтримки та благоустрій територій, а й навчання громад. Основні функції Центру полягають у розширенні діяльності району в міжнародних проектах, складанні аплікаційних форм для участі представників району в грантах та програмах, сприянні іноземним інвесторам у визначенні перспективних об’єктів та напрямків інвестування, а також підготовці та реалізації міжнародних проектів. Зазначено, що завдяки цим можливостям Бердянський район може сприяти самодостатності громад, збільшити потенціал соціальної сфери, створити широкий якісний ринок послуг, розвинути курортний бізнес і туризм.

Незважаючи на нетривалий час функціонування, Центром вже проведена значна робота.

За ініціативи голови райдержадміністрації та Ресурсно-інвестиційного Центру, в райдержадміністрації 21.10.2016 року відбувся навчальний тренінг з практичного менеджменту інвестиційного планування. У ньому взяли участь керівництво райдержадміністрації та профільних структурних підрозділів райдержадміністрації, селищний та сільські голови.

Головним завданням тренінгу виступало навчання представників місцевих громад і координаторів Ресурсно-інвестиційного центру райдержадміністрації із визначення сфер діяльності, до яких можна залучати прямі іноземні інвестиції. Також учасники тренінгу обговорили основи стратегії планування сталого розвитку територій.

Центр спільно із залученими експертами провели 04.11.2016 року в залі засідань райдержадміністрації навчальний тренінг для громадських організацій району, селищного та сільських голів. Лектори розкрили учасникам основи фандрайзингу, а також продемонстрували покрокову схему складання аплікаційних заявок на участь у грантових програмах.

Станом на 01.01.2017 року Ресурсно-інвестиційним Центром Бердянського району, за пропозиціями громадських організацій району та органів місцевого самоврядування, складено 9 грантових заявок на участь у міжнародних проектах. Аплікаційні форми стосувались як «твердих» (створення центрів дозвілля, реконструкції вуличного освітлення, встановлення вуличних тренажерів) так і «м’яких» проектів (навчання громад, обмін досвідом).

На теперішній час, Центром проводиться підготовча робота щодо формування заявки на грант по втіленню проектів з агротуризму та створення туристичного центру на базі новоствореної Осипенківської сільської об’єднаної територіальної громади. 

Ресурсно-інвестиційний Центр Бердянського району продовжує роботу  як  з реалізації вже анонсованого проекту, так і з формуванням нових проектних пропозицій.

 

5. Сприяння розвитку підприємництва.

 

За 2016 ріку районі було зареєстровано та взято на облік 83 суб’єктипідприємницької діяльності: 56 фізичні особи та 27 юридичних осіб.

Станом на 01.01.2017 у Бердянському районі зареєстровано 1292 суб’єкта підприємництва, з них 815 фізичних та 477 юридичних осіб ( з них малих підприємств 171 одиниця).

За 2016 рікдо бюджету району від суб’єктів підприємницької діяльності надійшло всього 72232,6тис. грн., з яких від юридичних осіб надійшло 63310,8 тис. грн., від фізичних осіб – 8921,8 тис. гривень.

За звітний період до бюджету всіх рівнів від суб’єктів підприємницької діяльності надійшло всього 118674,9тис. грн., з яких від юридичних осіб надійшло 108124,0  тис. грн., від фізичних осіб – 10550,9 тис. гривень.

Кількість селянських (фермерських) господарств по Бердянському району, станом на 01.01.2017, складає 96одиниць(згідно реєстру фермерських господарств) або  102,1% до програмного показника.  У користуванні фермерів знаходиться 16540,0 газемель. Фермерські господарства району вирощують зернові культури, насіння соняшнику, кукурудзу.

Практично завершений процес приватизації  та розпаювання  земель, тому створення нових селянських  (фермерських) господарств можливо  лише за рахунок реорганізації вже існуючих. Крім того, для зменшення витрат, здійснення господарської діяльності,  селянські (фермерські)  господарства  реорганізуються шляхом  перетворення, приєднання або злиття, при цьому існують випадки зміни  організаційно – правової форми  реорганізованих підприємств до більш економічно вигідних.

Працює районна Координаційна рада з питань розвитку підприємництва.За 2016 рік відбулося 3 засідання Координаційної ради та розглянуто 5 питань.

Спеціалістами районного центру зайнятості постійно надаються навчально-методичні, консультаційні та інформаційні послуги з питань започаткування та організації підприємницької діяльності. Районним центром зайнятості протягом  2016 року проведено 16 семінарів для безробітних з орієнтації на підприємницьку діяльність, у яких взяли участь 63 особи.

За сприянням Бердянського районного центру зайнятості 2 безробітних відкрили власну справу та отримали одноразову виплату допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності у сумі 58,923 тис. гривень.

На території району працює кредитна спілка «Благо», кредитними ресурсами якої можуть скористатися суб’єкти підприємницької діяльності всіх сільських та селищної рад району. За 2016 рік кредитною спілкою «Благо» надано кредитів на загальну суму 139,0 тис. грн.

До виконання робіт (послуг) за державні кошти за 2016 рік  залучались 38 суб’єктів малого підприємництва на загальну суму 3083,8 тис. гривень.

Інформація щодо проведення даних заходів доводилась до відома суб'єктів підприємницької діяльності через сайт Бердянської райдержадміністрації.

Для оперативного інформування представників малого і середнього бізнесу Бердянською ОДПІ за 2016 рік проведено 52 інформаційних семінара-практикума для платників податків – юридичних та фізичних осіб, з них: 24 практикума для новостворених суб’єктів підприємницької діяльності; 4 семінари тематичного характеру; 24 – загальної направленості.

Протягом 2016 року райдержадміністрацією здійснювалась регуляторна діяльність, інформація розміщувалась на веб - сайті Бердянської райдержадміністрації www.berda.gov.ua у вкладці: «Регуляторна політика та розвиток підприємництва».

Бердянською райдержадміністрацією розроблено «План діяльності Бердянської райдержадміністрації з підготовки проектів регуляторних актів на 2017 рік», затверджений головою райдержадміністрації від 05.12.2016 року та розміщений на офіційному веб-сайті Бердянської райдержадміністрації www.berda.gov.ua.

Райдержадміністрацією 29.02.2016 внесені зміни та доповнення до Плану-графіка заходів з відстеження результативності регуляторних актів на 2016 рік, який розміщений на офіційному веб-сайті Бердянської райдержадміністрації www.berda.gov.ua.

Згідно Плану-графіку заходів з відстеження результативності регуляторних актів на 2016 рік Бердянської райдержадміністрації проведено базове відстеження розпорядження голови райдержадміністрації №349 від 25.08.2015 «Про затвердження Положення про конкурсний відбір суб’єктів оціночної діяльностіБердянської районної державної адміністрації», результати якого розміщені на офіційному веб-сайті Бердянської райдержадміністрації www.berda.gov.uaу рубриці «Регуляторна політика», вкладці «Звіти про відстеження результативності».

Райдержадміністрацією розроблено та затверджено  29.12.2016 року   План-графік заходів з відстеження результативності регуляторних актів на 2017 рік Бердянської райдержадміністрації, який  оприлюднений на веб - сайті Бердянської райдержадміністрації www.berda.gov.uaз 29.12.2016.

Райдержадміністрацією ведеться та постійно оновлюється реєстр власних регуляторних актів Бердянської райдержадміністрації: 01.01.2016 та на 01.03.2016, які розміщено на офіційній сторінці Бердянської райдержадміністрації www.berda.gov.ua,у вкладці: «Регуляторна політика та розвиток підприємництва». Оновлений реєстр затверджено головою  Бердянської районної державної адміністрації станом на 01.01.2017 рік та розміщено на офіційній сторінці Бердянської райдержадміністрації www.berda.gov.ua,у вкладці: «Регуляторна політика та розвиток підприємництва».

Бердянською райдержадміністрацією підготовлений щорічний звіт голови Бердянської райдержадміністрації про реалізацію державної регуляторної політики Бердянської райдержадміністрацією в 2016 році, який був заслуханий на засіданні Координаційної ради з питань розвитку підприємництва 20.01.2017 року і оприлюднений на офіційній сторінці Бердянської райдержадміністрації: www.berda.gov.ua.

Райдержадміністрацією розроблено та затверджено  29.12.2016 року   План-графік заходів з відстеження результативності регуляторних актів на 2017 рік Бердянської райдержадміністрації, який  оприлюднений на веб - сайті Бердянської райдержадміністрації www.berda.gov.uaз 29.12.2016.

Райдержадміністрацією ведеться щопіврічна звітність щодо вільних приміщень комунального майна, що не використовується, загальною площою 7718 кв. метрів. Станом на 01.01.2017 року районною, селищною, сільськими радами, бюджетними установами району здано в оренду 3475,9 кв. метрів вільних приміщень комунального майна.

 

Результати реалізації пріоритетного напряму:

-         збільшення кількості малих підприємств до 171 од. або на 3% до запланованого Програмою;

-         взяті на облік 83 суб’єкти підприємницької діяльності: 56 фізичні особи та 27 юридичних осіб;

-         збільшення  фермерських господарств району на 2,1 % до Програми(на 2 од.);

-         збереження кількості  найманих працівників  малих підприємств – 833 особи.

 

 

6. Забезпечення соціального захисту та стандартів життя населення. Створення умов для розвитку громадянського суспільства.

 

6.1. Збереження робочих місць. Сприяння зростанню доходів населення.

 

Протягом 2016 року послугами Бердянського районного центру зайнятості скористалися 1734 незайнятих трудовою діяльністю громадян, що на 46 осіб менше, ніж за 2015 рік (1780 осіб).  Станом на 01.01.2017 року на обліку перебуває 565 осіб, це на 28 осіб менше, ніж у попередній період (593 особи). Протягом 2016 року в Бердянському районному центрі зайнятості перебувало 674 жінки, це на 52 особи менше, ніж за період 2015 року (726 осіб), молодь  віком до 35 років - 673 особи, що на 35 осіб менше, ніж за 2015 рік (708 осіб).

Бердянський районний центр зайнятості, в межах своєї компетенції, забезпечує виконання Територіальної угоди  щодо стабілізації ситуації на ринку праці шляхом сприяння працевлаштуванню безробітних. За сприяння служби зайнятості знайшли роботу  845 особам (у т. ч.: 131 особі, які перебували на обліку та 714 осіб з числа безробітних), це на 31 особу більше, ніж за період 2015 року (814 осіб, з яких: 99 осіб, які перебували на обліку та 715 осіб з числа безробітних). Чисельність працевлаштованих безробітних на нові робочі місця у 2016 році,  за яких здійснюється компенсація єдиного внеску роботодавцям становить 8 осіб.

Станом на 01.01.2017 року працевлаштування соціально незахищених громадян становить 179 осіб,  у тому  числі одинадцять осіб з інвалідністю (у 2015 році 190 осіб в т.ч. 15 осіб з інвалідністю).

Приділяється постійна увага розвитку малого та середнього бізнесу, який тісно пов'язаний з рішенням соціально-економічних проблем району, зокрема само зайнятості населення шляхом виплати одноразової допомоги по безробіттю для відкриття підприємницької діяльності. Протягом 2016 року дві особи за сприянням районного центру зайнятості відкрили власну справу та отримали одноразову виплату допомоги по безробіттю на загальну суму 58,923 тис. грн.

Одним з активних форм сприяння зайнятості населення є організація професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації безробітних. Протягом 2016 року  професійне навчання, перенавчання та підвищення кваліфікації  пройшли 292 безробітних осіб, що на 5 осіб більше, ніж у 2015 році (287 осіб).

Профорієнтаційна робота є одним з найважливіших напрямів діяльності служби зайнятості. Протягом 2016 року надано 3848 профорієнтаційних послуг (у т. ч. незайнятому населенню – 1710 послуг та 2138 послуг зайнятому населенню), що на 113 послуг більше, ніж за період 2015 року (3735 профорієнтаційних послуг у т. ч. незайнятому населенню – 1753 послуг та 1982 послуг зайнятому населенню).

Всього за 2016 рік 1660 безробітних прийняли участь у різноманітних семінарах, у тому числі з них 700 – працевлаштовані, 290 – направлені на професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації. За період 2015 року в семінарах прийняли участь: 1694 безробітних прийняли участь у різноманітних семінарах, в т. ч. з них 670 – працевлаштовані, 262 – направлені на професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації.

Одним із шляхів подолання довготривалого безробіття є тимчасова зайнятість населення. Селищними та сільськими радами Бердянського району була розроблена цільова програма «Подолаємо безробіття разом», згідно якій в 2016 році на проведення громадських робіт було виділено фінансування за рахунок коштів місцевого бюджету. Також, для залучення безробітних до громадських та інших робіт тимчасового характеру головою райдержадміністрації прийнято розпорядження від 23.12.2015 № 506, яким затверджено перелік роботодавців Бердянського району, за участю яких планується організація громадських робіт у 2016 році та перелік видів громадських робіт, які мають суспільно-корисну спрямованість, відповідають потребам Бердянського району та сприяють його соціальному розвитку.

Протягом 2016 року укладено 25 договорів на проведення громадських робіт за рахунок коштів місцевих бюджетів та Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, 1 договір – за рахунок коштів Фонду та отримано 11 звернень від підприємств на проведення тимчасових робіт іншого характеру за рахунок коштів роботодавців. Протягом 2016 року в громадських роботах та інших роботах тимчасового характеру взяли участь 454 особи, з них 249 – на громадських роботах, 205 осіб – на тимчасових роботах іншого характеру.

    Питання дотримання вимог трудового законодавства суб`єктами підприємницької діяльності району, при оформленні трудових відносин з найманими працівниками та щодо фактів виплати заробітної плати в розмірі нижче визначеного державою мінімального розміру оплати праці на підприємствах, в установах та організаціях Бердянського району, постійно розглядається на засіданнях районної комісії з питань погашення заборгованості з заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат.

За 9 місяців 2016 року середньомісячна заробітна плата штатних працівників району склала 3188 грн. Темп росту заробітної плати склав 133,9% до  показників 2015 року та складає 64,7% до середньої по Запорізькій області. Уповільнення темпів росту заробітної плати пов’язано з сезонним характером  роботи основних бюджетонаповнюючих підприємств району.

Здійснюється моніторинг показників середньомісячної заробітної плати, в  розрахунку на  1 штатного працівника, в  розрізі економічно активних підприємств району за галузями  (вибірково).

 

Результати реалізації пріоритетного напряму:

-         працевлаштовані 700 осіб, у тому числі 179 осіб соціально незахищених громадян,   з них - 11 осіб з інвалідністю;

-         проведення заходів щодо стабілізації ситуації на ринку праці;

-         підвищення рівня середньомісячноїзаробітної плати на 33,9% – до                3188грн.(станом на 01.10.2016 року).

 

6.2. Посилення адресного характеру надання допомоги соціально незахищеним категоріям громадян.

 

 Упродовж 2016 року на обліку перебувало 6 бездомних осіб та осіб, які опинилися в складних життєвих обставинах. Станом на 01.01.2017 року на обліку перебуває 2 бездомні особи.

Службою обліку бездомних громадян КУ «Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг)» БРР  цій категорії громадян надані послуги з реєстрації переважного місцезнаходження,  отримання тимчасового посвідчення, надання консультаційних послуг.

При КУ «ТЦСО(НСП)» БРР організовані пункт  прийому від населення гуманітарної допомоги (теплих речей, взуття, тощо) для забезпечення бездомних осіб одягом та взуттям.

У рамках виконання районної програми оздоровлення та відпочинку дітей шкільного віку на 2016-2018 роки, затвердженої рішенням районної ради від 25.12.2015 № 5, управлінням соціального захисту населення Бердянської районної державної адміністрації придбано 39 путівок для дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки, на загальну суму 148,2 тис. грн.

За кошти районного бюджету в дитячому закладі оздоровлення та відпочинок санаторного типу «Факел» оздоровлено 25 дітей, з них: 8 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 3 дитини з багатодітних сімей, 4 дитини з малозабезпечених сімей та 10 дітей осіб, визнаних учасниками бойових дій відповідно до пункту 19 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в дитячому закладі оздоровлення та відпочинку «Молода гвардія» оздоровлено 14 дітей, з них: 13 дітей з багатодітних сімей та 1 дитина з малозабезпеченої сім’ї.

Питання щодо посилення соціального захисту ветеранів війни, праці, малозабезпечених категорій населення постійно перебуває на контролі в райдержадміністрації.

 У Бердянському районі діє районна програма соціальної підтримки ветеранів війни, праці, Почесних донорів України, інвалідів та інших малозабезпечених громадян, які потребують допомоги, на 2016-2018 роки, яка затверджена рішенням Бердянської районної ради від 25.12.2015 № 6.

Протягом 2016 року  вирішувались питання надання разової адресної  грошової  допомоги громадянам, які опинилися в кризовій ситуації і об’єктивно потребують реальної підтримки. За розпорядженням голови райдержадміністраціїразову адресну грошову допомогу призначено 213 особам на суму 136,095 тис. грн., у тому числі 88 учасникам антитерористичної операції на суму 58,360 тис. грн.

         Виплата усіх видів соціальної державної допомоги і компенсацій  проводилась відповідно до Порядку призначення та виплати державних допомог та Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних  програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.

         У 2016 року було забезпечено виплату 2318 одержувачам державної допомоги сім’ям з дітьми, інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам та малозабезпеченим сім’ям.

В період з 01.01.2016 по 31.12.2016 виплачено різних видів допомог на загальну суму 40 млн. 581,6 тис. грн., в тому числі: 

- державна допомога сім’ям з дітьми (1799 сімей) – 21 млн.409,5 тис. грн.;

- державна допомога інвалідам дитинства та дітям інвалідам до 18 років (245 осіб) – 4млн. 11,4 тис. грн.;

- державна допомога малозабезпеченим сім’ям (274 сім’ї) – 7780,3 тис. грн.;

- державна соціальна допомога дітям-сиротам, позбавленим батьківського піклування, за принципом «гроші ходять за дитиною» (12 сімей) – 1044,6 тис. грн.

          Допомоги виплачені в повному обсязі, заборгованість з виплат  відсутня.

З початку року проведено 13 засідань районної комісії з питань визначення права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, пільг та житлових субсидій населенню Бердянського району, на яких розглянуто та прийнято рішення: позитивно - 1400 сім’ям,  відмовлено - 1 сім’ї.

В 2016 році проведено перевірку правильності призначення, перерахунку та виплати пенсій по 241 пенсійній справі та особовому рахунку. За результатами перевірок порушень не встановлено.

Згідно обласної Програми соціальної підтримки малозабезпечених громадян із числа ветеранів війни, праці, інвалідів, інших соціальних верств населення «Назустріч людям» на 2015-2019 роки, затвердженої рішенням обласної ради від 25.12.2014 № 28, управлінням соціального захисту населення райдержадміністрації в 2016 році виплачено:

- компенсаційні виплати інвалідам на бензин, ремонт, техобслуговування автотранспорту та транспортне обслуговування 22 особи на суму 6471,94 грн.;

-  компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги відповідно до Постанови КМУ від 29.04.2004 № 558 84 особі на суму 146732 грн. 

За 2016 рік 102 інваліда подали заяви на забезпечення їх технічними засобами реабілітації та протезно-ортопедичними виробами, управлінням соціального захисту населення видано 165 направлень на підприємства-виробники для виготовлення замовлень.

Впродовж  2016 року оздоровлено 11 інвалідів загального захворювання, 3 ветерана війни, 3 ветерана праці в місцевому санаторії ПП «Курорти Приазов’я» та 3 учасника антитерористичної операції (в Менському санаторії «Остреч», санаторії «Орізонт», санаторій «Токарі»).

  Згідно обласної Програми соціальної підтримки малозабезпечених громадян із числа ветеранів війни, праці, інвалідів, інших соціальних верств населення «Назустріч людям», управління соціального захисту населення щорічно до Дня людей похилого віку (01 жовтня) виплачується одноразова грошова допомога особам, яким виповнилось 90 і більше років.

В 2016 році  виплачено допомогу 142 особам на суму 42,6 тис. грн. Спеціалісти управління постійно оновлюють інформацію про відповідну категорію осіб.

Заходи, спрямовані на організацію оздоровлення та відпочинку дітей в 2016 році, реалізовані в повному обсязі.

За підсумками оздоровчої кампанії 2016 року в Бердянському районі послугами оздоровлення та відпочинку забезпечено 2140 дітей, що складає 100 % від загальної кількості дітей шкільного віку та 133,3 % від запланованого, з них: 1087 дітей забезпечені оздоровленням (50,8 % від загальної кількості дітей шкільного віку та 140,6 % від запланованого), 1053 дитини забезпечені відпочинком (49,2 % від загальної кількості дітей шкільного віку та 126,6 % від запланованого).

Послугами оздоровлення та відпочинку забезпечено 2024 дитини пільгових категорій, що складає 94,6 % від загальної кількості дітей шкільного віку та 158,9 % від запланованого, 1028 дітей забезпечені послугами оздоровлення (48,1 % від загальної кількості дітей та 165 % від запланованого), 996 дітей забезпечені послугами відпочинку (46,5 % від загальної кількості дітей шкільного віку та 150,7 % від запланованого), з них:

- дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування – 62;

- дітей осіб, визнаних учасниками бойових дій відповідно до пункту 19 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» – 15;

- дітей, зареєстровані як внутрішньо переміщені особи – 82;

- дітей-інвалідів, які здатні до обслуговування та не мають протипоказань для перебування в дитячих закладах оздоровлення та відпочинку – 15;

- дітей, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи – 14;

- дітей з багатодітних та малозабезпечених сімей – 448;

- дітей, які перебувають на диспансерному обліку – 412;

- талановитих та обдарованихдітей – 207;

- дітей працівників АПК та соціальної сфери села – 769.

Влітку 2016 року на території Бердянського району оздоровчі та відпочинкові послуги надавав 1 позаміський (стаціонарний) заклад – дитячий заклад оздоровлення та відпочинку «Стріла» (розрахований на 180 ліжко-місць). Дитячий оздоровчий заклад «Весна» влітку поточного року працював у «міжсезонному режимі» (без присутності відпочиваючих дітей).

Мережу дитячих закладів в районі збережено, випадків закриття, ліквідації, перепрофілювання припинення функціонування дитячих закладів оздоровлення та відпочинку на території району протягом 2016 року не зафіксовано.

КУ «Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг)» Бердянської районної ради підтримує партнерські стосунки та співпрацює з Бердянською районною організацією Товариства Червоного Хреста України.

Із залученням патронажних сестер Товариства Червоного Хреста України, соціальними працівниками постійно проводяться обстеження матеріально-побутових умов проживання одиноких та одиноко проживаючих громадян для взяття їх на облік та своєчасного забезпечення медичними та соціально-побутовими послугами.

У 2016 році на підтримку Бердянської районної організації ветеранів спрямовано (профінансовано) 40 тис. грн., які направлено на пільгове амбулаторне лікування ветеранів війни та пільгове зубопротезування згідно статусу ветеранів війни.

Підприємствами, організаціями, установами, комерційними структурами району підтримано  внесення матеріальної допомоги у фонд щорічного телевізійного марафону «Пам’ять», присвяченого Дню Пам’яті, примирення та Перемоги над нацизмом у Європі. В телемарафоні прийняли участь 42 підприємства, які перерахували кошти на суму 34213,0 грн.

 На обліку в базі Єдиного державного автоматизованого реєстру пільговиків, станом на 01.01.2017, перебуває 8819 пільговиків.

2438 сімей пільговиків користуються пільгами на житлово-комунальні послуги (електропостачання, водопостачання, газопостачання, квартплата). За  2016 рік  надано пільг підприємствами – надавачами послуг пільговій категорії населення Бердянського району – на 6 млн. 862 тис. грн.

 З метою запобігання нецільового використання бюджетних асигнувань управлінням щомісяця провадиться електронна звірка з підприємствами – надавачами послуг.

Забезпечено виконання вимог Порядку надання пільг окремим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 р. № 389, яким з 01 липня 20015 року пільги надаються з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї.

Проведені розрахунки та призначена субсидія  7538  сім'ям, у т.ч.:

-  7507 сім'ям на комунальні послуги;

-  732 сім'ям на тверде паливо (у т.ч. 647 сім'ям на скраплений газ).

Загальна сума призначених субсидій, станом на 01.01.2017, складає                        47953,6 тис. грн. у тому числі:

-  46127,8 тис. грн. - комунальні послуги;

-  1825,8 тис. грн. - на тверде паливо (у т.ч. 143,8 тис. грн. на скраплений газ).

Профінансовано з початку року:

-  31334тис. грн. - комунальні послуги (у т.ч. 6020,2 тис. грн. за минулий рік.) 

Станом на 01.01.2017 виплачено   готівку 794 сім’ям на суму 1932,1 тис. грн., у тому числі: 

-  1776 тис. грн. –  тверде паливо (у т.ч. 18 тис. грн. поштовий. збір);

-  156,1 тис. грн. –  скраплений газ (у т.ч. 1,6 тис. грн. поштовий. збір).

Згідно місцевих програм Долинської та Червонопільської сільсих рад джерелами коштів, з яких здійснюється відшкодування, є кошти бюджету сільської ради та залученні інші джерела фінансування, не заборонені законодавством. Встановлено на 2016 рік суми витрат в таких розмірах:

-         кошти Червонопільської сільської ради - 21,8 тис.грн.

-         залучені кошти - 21,8 тис. грн.

         Фактично у 2016 році використано кошти Червонопільської сільської ради у сумі 19,9 тис.грн., Долинської сільської ради – 18,6 тис.грн.

 

6.3. Підвищення якості і доступності медичної допомоги.

 

Станом на 01.01.2017 року у Бердянському районі налічується 29 медичних закладів, а саме:

-         10 амбулаторій ЗПСМ: Андріївська, Червонопільська, Берестівська, Миколаївська, Новопетрівська, Осипенківська, Андрівська, Дмитрівська, Новотроїцька, Азовська;

-         11 фельдшерсько – акушерських пунктів («Нива», Успенівський, Софіївський, Шевченківський, Троянівський, Вибоївський, Троїцький № 1, Троїцький №2, Старопетрівський, Бердянський, Долинський);

-         7 фельдшерських пунктів (Іванівський, Кримський, Полоузівський, Малинівський, Шевченківський, Куликівський, Деревецький);

-         5 бригад невідкладної медичної допомоги вдома, які входять до складу амбулаторій (Азовська, Берестівська, Новопетрівська, Андрівська, Червонопільська).

У Бердянському районі працює Центральна районна лікарня зі 82 ліжками.

Наразі в районі на засадах сімейної медицини працюють 45 осіб медичного персоналу.

Одним із пріоритетів у діяльності райдержадміністрації було і залишається забезпечення стабільної роботи системи охорони здоров'я, підвищення якості та доступності медичного обслуговування населення. Саме для цього в районі розпочаті реальні кроки у галузі, результати яких повинні позитивно позначитися на якості медичного обслуговування  населення.

КУ «Бердянський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» Бердянської районної ради отримано медичне обладнання і пристрої. Це, зокрема, електрокардіограф, тонометри та запасні частини до них, інгалятор та комплектуючи, реанімаційні пристрої для ручної вентиляції легенів, ваги дитячі електронні, ростоміри, штативи та багато іншого. Усього понад 780 одиниць (23 найменування) обладнання на загальну суму 33,0 тис. грн., які були придбані за рахунок перевиконання районного бюджету 2016 року. 

 

6.4. Формування та реалізація районної політики в галузі освіти.

 

У Бердянському районі створюються всі умови для отримання якісної освіти для кожного школяра району.

У районі функціонує 15 дошкільних навчальних закладів комунальної власності селищної та сільських рад, в яких організована робота 31 групи і 1-го класу на базі Троянського дошкільного закладу.

Показник охоплення дітей 5-річного віку становить 100%, що дорівнює обласному показнику.

Необхідність у створенні додаткової кількості місць у дитячому садку існує тільки на території Осипенківської сільської ради. З метою розширення потужностей Осипенківського ДНЗ «Пізнайко» виготовлено проектно-кошторисну документацію на  реконструкцію окремої будівлі на 4 групи (90 місць).

Планування коштів на харчування дітей у ДНЗ району здійснюється селищною та сільськими радами окремо в залежності від кошторисних призначень з урахуванням виконання норм харчування, підвищення цін на продукти харчування та продовольчу сировину. Середня вартість харчування на 1 дитину за день у 2016 році склала 17 грн. 30 коп., норми харчування в середньому виконані на 72%.

Згідно чинного законодавства організовано харчування дітей пільгових категорій, батьківську плату за харчування дітей у дошкільних закладах встановлено в розмірі 30 % від загальної вартості харчування однієї дитини за день.

У районі збережено мережу загальноосвітніх навчальних закладів. Функціонує 17 загальноосвітніх навчальних закладів: 1 – спеціалізована різнопрофільна школа (249 учнів), 12 – загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів (1858 учнів), 4 – загальноосвітніх шкіл І-ІІ ступенів (215 учнів). Чисельність учнів складає 2341 особи, що на 120 учнів менше у порівнянні з минулим навчальним роком.

Збережена мережа класів з поглибленим вивченням базових дисциплін з 12 предметів. У 33 класах 372 учня вивчає предмети на поглибленому рівні. Учні старшої школи мають можливість навчатися за профілями - філологічним, математичним, історичним, технологічним, географічним і хімічним.

Завершено поступовий перехід закладів освіти на українську мову навчання. Крім того забезпечено вивчення мов національних меншин (болгарської мови) у Андрівській та Троянській ЗОШ.

Упродовж  останніх років   мережа позашкільних навчальних закладів залишається стабільною. Станом на 01.01.2017 року у районі  функціонує  три позашкільних навчальних заклади: Андріївський будинок дитячої творчості, Новопетрівський будинок наукової та дитячої творчості та Осипенківський  дитячо – юнацький клуб фізичної підготовки.

Діяльність позашкільних закладів  забезпечує реалізацію державної політики щодо права громадян на здобуття позашкільної освіти, яка спрямована на розвиток здібностей та обдарувань вихованців, задоволення  їх інтересів, духовних запитів і потреб у професійному визначені.

   Для розкриття здібностей і обдарувань учнівської молоді, залучення школярів до роботи інтелектуально-пошукового характеру із наступною презентацією власних здобутків через участь у конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України в Новопетрівському БНДТ забезпечено функціонування мережі гуртків відповідних напрямків: гуманітарного, історико-краєзнавчого, дослідницько-експериментального.

Підвезення учнів шкільними автобусами та перевізниками  забезпечено на 100% від потреби. Не потребують підвезення учні Азовської, Троянської, Бердянської та Успенівської загальноосвітніх шкіл. У 2015-2016 навчальному році із 17 населених пунктів району  підвозиться до 11 загальноосвітніх навчальних закладів 688 учнів.

Результати реалізації пріоритетного напряму:

- збільшення рівня питомої ваги  дітей, які навчаються державною мовою, становить 100%  до загальної кількості  дітей  шкільного віку;

- забезпечення 100% охоплення дітей 5-річного віку дошкільною освітою;

- рівень питомої ваги дітей дошкільного віку, охоплених дошкільною освітою, складає 77% від загальної кількості дітей.

Забезпечено підвіз учнів Берестівської ЗОШ I-III(придбано одиницю шкільного автобуса).

 

6.5. Підтримка сімей, дітей та молоді, розвиток фізичної культури та спорту.

 

На обліку в службі у справах дітей райдержадміністрації року перебуває 91 дитина – сирота та дитина, позбавлена батьківського піклування. Із них: 65 перебуває під опікою/піклуванням громадян, 10 виховується в прийомних сім’ях, 6 дітей виховується в дитячому будинку сімейного типу, 10 перебуває в державних закладах. Сімейними формами виховання охоплено 89 % дітей від загальної кількості, які перебувають на обліку в службі.

          З метою популяризації сімейних форм виховання на сайті Бердянської райдержадміністрації та Бердянської районної ради розміщена інформація про сімейні форми влаштування та про дітей, які потребують влаштування до сімейних форм виховання.  На стендах селищної та сільських рад розміщена інформація про сімейні форми виховання,  розповсюджено 15 плакатів «Діти мріють» та 18 плакатів «Не залишайся байдужим» на тему пропаганди сімейних форм виховання.

         Станом на 01.01.2017 року на обліку в службі перебуває 25 дітей, які опинились в складних життєвих обставинах. Вони виховуються в 13 сім’ях. Службою у справах дітей проводяться  рейди з метою виявлення та обстеження умов проживання дітей, які виховуються в таких сім’ях. Проведено 18 профілактичних рейдів, спільно з працівниками поліції – 14. Складено 76 актів обстеження  умов проживання дітей. З батьками постійно проводяться бесіди з питань виконання батьківських обов’язків, створення належних умов проживання, відповідальності за життя та здоров’я дітей.

На реалізацію молодіжної політики в районі працює районна програма  «Молодь на період 2013-2017 роки» та районна програма «Спорт для всіх – спільна турбота на період до 2020 року». 

На території Бердянського району для занять різними видами спорту розташований:

    - 1 спортивний комплекс «Дружба» з трибунами на 1,5 тис. місць в с. Осипенко;

    - 1 майданчик зі штучним покриттям 24х14 (с. Берестове) для ігрових видів спорту та тренувань футболістів для проведення змагань з міні-футболу;

     - 1 майданчик з тренажерним обладнанням в с. Дмитрівка;

     - 15 футбольних поля (на територіях селищної, сільських рад, навчальних закладів);

     - 17 спортивних залів;

     - 15 спортивних майданчиків у місцях масового відпочинку.

           На базі Осипенківського районного дитячо-юнацького клубу фізичної підготовки (ДЮКФП) працюють 22 гуртка, понад 400 осіб гуртківців. Заняття гуртків проводяться за видами спорту: дзюдо, шахи, атлетизм, волейбол, баскетбол, футбол, туризм.

     Про проведені заходи  щодо активного дозвілля та забезпечення здорового способу життя, організації і проведення районних змагань, спортивно – культурних свят, участь в обласних заходах відображено в ЗМІ.

 

Результати реалізації пріоритетного напряму:

-                  сімейними формами виховання охоплено 89 % дітей від загальної кількості, які перебувають на обліку дітей – сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;

-         проводиться робота спортивних секцій.

 

6.6. Розвиток культури, туризму та курортно-рекреаційної сфери.

 

У Бердянському районі утримується стабільна мережа закладів культури, яка нараховує 23 клубні та 15 бібліотечних установ.

             На державному обліку перебувають 280 пам’яток історії та культури, з них 232-пам’ятки археології, 46 пам’яток історії, 2 – пам’ятки монументального мистецтва. Збережено досвідчений кадровий потенціал. Основу фахівців галузі складають працівники з вищою та середньою спеціальною освітою, що дозволяє провадити змістовну культурно -дозвіллєву, художньо-творчу, просвітницьку, навчально-виховну роботу.

У 2016 році продовжувалась реалізація заходів Програми розвитку культури Бердянського району на 2013-2017 роки, затверджена рішенням Бердянської районної ради від 29.03.2013 № 11, які спрямовані на поліпшення матеріально-технічної бази галузі, створення умов щодо забезпечення ефективної діяльності установ культури, дитячих музичних шкіл та збереження об’єктів культурної спадщини.

На 01.01.2017 року в Бердянському районі функціонує: 17 клубних установ (6 клубних установ відійшли до Берестівської сільської об’єднаної територіальної громади), 12 бібліотечних установ (3 бібліотечних установи відійшли до Берестівської сільської об’єднаної територіальної громади), 3 дитячі музичні школи, 7 громадських музеїв.  217 пам’яток історії і культури, які перебувають на державному обліку(63 пам’ятки історії і культури відійшли до Берестівської сільської об’єднаної територіальної громади).

На сьогоднішній день у районі функціонує  102 колективи, з них дитячих - 64, в них - 1001 учасник.

Заклади культури району працюють над створенням цікавого і різноманітного дозвілля для мешканців і гостей Бердянщини, над пошуком нових форм своєї діяльності, вивчають інтереси і запити різних верств населення, надаючи пріоритетної уваги роботі з відродження, збереження, розвитку української національної культури, культур національних меншин, що проживають у районі, моральному, естетичному та правовому вихованню.

За звітний період відзначалися державні та професійні свята, свята народного календаря: Великодні заходи «Христос воскрес! Радіє світ!»; до Дня Чорнобильської трагедії «Тривожні дзвони Чорнобиля»; районне свято до Дня виводу військ колишнього Радянського Союзу з Афганістану; районне  свято до Дня жінки «Кохаю і вклоняюсь»; «Україна навіки соборна» -  до Дня Соборності України; до дня пам’яті Героїв Крут; вечори пам’яті Героїв Небесної Сотні; заходи до Дня Національної Гвардії України; заходи до Дня Сміху «Щирий сміх подовжує життя»; заходи до Дня Чорнобильської трагедії; заходи до Дня пам’яті та примирення; до Дня Перемоги; заходи до Міжнародного Дня родини «Тато, мама, я – дружна сім’я»; заходи до Міжнародного дня музеїв; до Дня народження П.І. Франка; Фестиваль «Кльового кльову 2016!»; заходи до Дня Конституції; заходи до Дня Державного Прапора України «Прапор наш Вкраїни стяг шовковий»; заходи до Дня Незалежності України «Хай веселкою квітне моя Україна; заходи до Дня визволення району; заходи до Дня туризму в Україні; участь у Покровському ярмарку в місті Запоріжжя та інші заходи.

У районі забезпечено доступність позашкільної мистецької освіти, збережено 3 дитячі музичні школи, учнями яких є 215 дітей.

Районний інформаційно-туристичний центр «Рідними стежинами Приазовського степу» організовує та проводить туристичні екскурсії, надає інформаційні послуги щодо можливості відпочинку в Бердянському районі, здійснює рекламно-інформаційну діяльність, веде роботу з оновлення веб-сайту.

Протягом 2016 року проводилась інформаційно - консультаційна робота по залученню сільських мешканців до розвитку сільського туризму, здійснене комплексне обстеження  інфраструктури населених пунктів з метою визначення найбільш привабливих об’єктів сільського туризму. В місцевих засобах масової інформації пропагується актуальність заняття підприємництвом у туристичній сфері,  сільським зеленим туризмом в умовах дефіциту робочих місць на ринку праці.У районі існує 17 сільських «зелених»  садиб.

У районі діють 3 туристичні маршрути, які знайомлять туристів з історією, етнографією, природою нашого краю, його самобутністю, народним мистецтвом та художніми промислами, включено відвідування місць бойової слави, меморіалів, пам’ятників воїнам-визволителям і загиблим односельцям, громадських історико-краєзнавчих музеїв району.

Районний інформаційно-туристичний центр «Рідними стежинами Приазовського степу» організовує та проводить туристичні екскурсії, надає інформаційні послуги щодо можливості відпочинку в Бердянському районі, здійснює рекламно-інформаційну діяльність, веде роботу з оновлення веб-сайту.

У туристичні маршрути району  включені відвідини місць бойової слави, меморіалів, пам'ятників воїнам-визволителям і загиблим в роки 2-ї Світової війни і в зоні АТО краянам і односельцям, громадських історико-краєзнавчих музеїв району.       

    Постійно діють та оновлюються тематичні виставки фотодокументів та публікацій, присвячених героям «Небесної сотні»   та іншим Героям - землякам, які віддали своє життя за Україну.

 

6.7. Створення умов для розвитку громадянського суспільства. Забезпечення законності, прав, свобод та інтересів громадян.

 

Керівництвом райдержадміністрації та посадовими особами місцевого самоврядування постійно проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота серед мешканців населених пунктів району щодоосновних напрямків, запроваджених державних реформ децентралізації влади в Україні, перспектив добровільного об'єднання територіальних громад, проведення заходів із ліквідації символів тоталітаризму та поверненню історичних назв на території населених пунктів, значення проведення Антитерористичної операції, а також з питань дотримання громадського спокою, недопущення спроб поширення панічних чуток та антидержавних, сепаративних висловлювань і закликів,  протидії диверсійній, шпигунській та терористичній діяльності.

У 2016 році відбулось 137 зустрічей голови райдержадміністрації з представниками трудових колективів, учасниками галузевих зібрань та мешканцями населених пунктів, у ході яких обговорювались питання децентралізації влади.

Окрім цього, 09.02.2016 в райдержадміністрації відбулось засідання «круглого столу» з актуальних питань функціонування об’єднаних громад. Представники обласної і районної державних адміністрацій, обласної та районної рад, а також Берестівської сільської об’єднаної територіальної громади обговорили шляхи вирішення питань та проблем, які виникають у процесі становлення та розбудови новоствореної громади. Зокрема, були розглянуті питання формування структури виконкому сільської ради, розробки проектів програм розвитку територій, реалізації на території соціально-важливих проектів, функціонування медичних закладів тощо. Також були визначені напрямки подальшої співпраці об’єднаної громади з органами виконавчої влади обласного та районного рівнів.

Питання децентралізації влади в Україні також було обговорено з активістами громад району під час проведення 28.03.2016 в райдержадміністрації Форуму місцевого розвитку з реалізації Проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду - III».

Значно активізувались в районі децентралізаційні заходи. Зокрема, група активістів Новопетрівської сільської ради виступила з ініціативним зверненням до мешканців своєї території та Осипенківської, Червонопільської сільських рад щодо утворення добровільного об’єднання громад. На цей час, створено Осипенківську сільську об’єднану територіальну громаду. Проведені вибори голови ОТГ 18 грудня 2016 року.

З метою роз’яснення і  популяризації серед населення ідей децентралізації влади та створення добровільних об’єднаних територіальних громад, у звітному періоді на території району було проведено роботу із розміщення інформаційних наочних матеріалів (1 біг-борд, 25 плакатів) з відповідної тематики.

На веб-сайті Бердянської райдержадміністрації продовжується інформаційне наповнення рубрики (банер-посилання) «Децентралізація влади», в якій розміщено законодавчі, нормативно-правові та методологічні документи з питань децентралізації влади, а також публікуються тематичні статті, що висвітлюють хід адміністративно-територіального реформування в районі. У звітному періоді розміщено 38 відповідних матеріалів.

Тематичні матеріали також публікують місцеві друковані ЗМІ та інтернет-видання. У цілому, у звітному періоді, місцевими засобами масової інформації усіх видів розміщено 73 матеріалів, в яких висвітлюються основні завдання та перспективи проведення реформи децентралізації влади в Україні і, зокрема, в Бердянському районі.

          Протягом звітного періоду соціально-економічна та суспільно-політична ситуація в районі залишається стабільною. Вцілому  в районі вдається уникати панічних настроїв, чуток, підбурювань до непокори владі.

          Керівництвом райдержадміністрації та посадовими особами місцевого самоврядування постійно проводиться робота (інформаційні години, особисті бесіді, розповсюдження листівок) з мешканцями населених пунктів району з питань дотримання громадського спокою, недопущення спроб поширення панічних чуток та антидержавних, сепаративних висловлювань і закликів,  протидії диверсійній, шпигунській та терористичній діяльності, а також з питань популяризації серед населення та залучення мешканців району до військової служби за контрактом.

Окрім цього, питання забезпечення суспільно-політичної стабільності в регіоні є постійними у порядку денному щотижневих нарад голови райдержадміністрації з керівниками правоохоронних органів та силових структур району. Учасники цих нарад, зокрема, здійснюють аналіз ситуації за минулий період, визначають актуальні питання та планують проведення спільних заходів, направлених на попередження антидержавних, деструктивних проявів в районі. Також представники правоохоронних органів та силових структур (зокрема, СБУ) входять до складу багатьох районних комісій, робочих груп та дорадчих органів. Це сприяє оперативному інформуванню зазначених органів про соціально-економічні, суспільно-політичні та інші події в районі, а також відповідному реагуванню на них (у разі потреби).

Забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики у 2016 році здійснювалось шляхом публічного обговорення виконання районного бюджету та делегованих повноважень у 2015 році, зустрічі керівництва райдержадміністрації з членами громадських організацій, участі представників громадських організацій у роботі районних комісій (з питань погашення заборгованості із заробітної плати; спостережної комісії; тристоронньої соціально-економічної ради) тощо.

На початку 2016 року на офіційному сайті райдержадміністрації оприлюднений План заходів Бердянської районної державної адміністрації із проведення консультацій з громадськістю на 2016 рік.

Продовжує роботу Громадська рада при райдержадміністрації.

Представники Громадської ради беруть участь в засіданнях колегії райдержадміністрації, в загально районних нарадах та оперативних нарадах голови райдержадміністрації з керівниками структурних підрозділів райдержадміністрації та районних служб, в урочистостях до державних і професійних свят, в освітніх, патріотичних та культурно-мистецьких заходах.

У звітному періоді члени Громадської ради,в рамках заходів, направлених на виконання в районі вимог закону про «декомунізацію», ініціювали проведення серед школярів тих місцевих рад, на території яких ще не було прийнято рішення щодо перейменування вулиць, творчого дитячого конкурсу «Вулиця рідного села». Діти проявили чималу активність - на конкурс надійшло 45 пропозицій щодо нових назв вулиць в 12-ти населених пунктах району. Підсумки акції були підведені під час спільного засідання Громадської ради при райдержадміністрації та районної комісії з питань ліквідації символів тоталітаризму та повернення історичних назв на території Бердянського району.

Висвітлення роботи Громадської ради при райдержадміністрації здійснюється на офіційному веб-сайті райдержадміністрації у рубриці "Громадська рада".

Відповідно до Указу Президента України від 26 лютого 2016 року № 68/2016 "Про сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні", з метою створення сприятливих умов для розвитку громадянського суспільства, налагодження ефективної взаємодії громадськості з органами виконавчої влади, розпорядженнями голови Бердянської райдержадміністрації від 01.06.2016 №194 та №195 створено районну Координаційну раду з питань розвитку громадянського суспільства та затверджено Положення про неї.

У звітному періоді яскравим прикладом підвищення рівня громадської свідомості населення, яке прагне самостійно впливати на прийняття управлінських рішень, стали перші кроки новоствореної Берестівської сільської об’єднаної територіальної громади.

Так, у січні, Берестівська сільська ОТГ взяла участь у фінальному турі конкурсного відбору об’єднаних територіальних громад для створення в них Центрів надання адміністративних послуг. Конкурс проводиться Мінрегіоном України спільно з Проектом німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ) «Реформа управління на сході України» та має на меті забезпечити наближення адміністративних послуг до людей і зробити їх життя більш комфортним.

Активна громада продовжує участь у проекті ПРООН/ЄС «Місцевий розвиток орієнтований на громаду – III», реалізуючи мікропроект щодо вуличного освітлення трьох населених пунктів громади.

Для забезпечення відкритості у діяльності органу державної влади та доступу громадськості до публічної інформації, протягом звітного періоду, активно використовувався власний ресурс в мережі Інтернет - сайт Бердянської райдержадміністрації berda.gov.ua, який є офіційним засобом оприлюднення інформації. 

У 2016 році на офіційному сайті Бердянської райдержадміністрації розміщено 272 інформаційних матеріали у 16 рубриках та підрубриках. Середньодобовий показник відвідувань сайту за звітній період – 217 переглядів.

Серед лідерів перегляду матеріали рубрик «Керівництво райдержадміністрації», «Розвиток та підтримка підприємництва».

На території району відсутні офіційно зареєстровані волонтерські організації, але робота щодо надання допомоги українським військовим підрозділам та найбільш вразливим категоріям громадян постійно проводиться фізичними та юридичними особами, які позиціонують себе добровільними помічниками.

У звітному періоді спільними зусиллями керівництва та мешканців району, представників бізнесу та релігійних громад здійснювались заходи у напрямку надання допомоги українським військовим підрозділам. Зокрема, волонтери систематично забезпечували військовослужбовців військових частин та блокпостів дровами, вугіллям, дизельним паливом, продуктами харчування, питною водою, лікарськими препаратами, засобами комунікації, доступом до Інтернет-мережі тощо.

Координатором відповідних заходів залишається районна робоча група «Допоможемо Українській армії» (створена розпорядженням голови райдержадміністрації від 25.07.2014 №326 "Про районну робочу групу із проведення акції "Допоможемо Українській армії"), яка тісно співпрацює з юридичними, фізичними особами, що мають можливість і бажання надати допомогу, та особами, які її потребують. У результаті такої злагодженої роботи та тісної співпраці сторін між громадою району та українськими військовослужбовцями склались добросусідські, партнерські відносини. 

Окрім ресурсної військовослужбовці отримують також духовну, позитивно-емоційну допомогу.

Військовослужбовці 2-го реактивного артилерійського дивізіону 27-ї реактивної артилерійської бригади в/ч А1476(місце базування – Новопетрівська сільська рада) у березні взяли участь у святковому заході «Щедра Масляна», який відбувся на базі ВСП «Бердянський коледж Таврійського державного агротехнологічного університету». Цього дня студенти та викладачі коледжу організували справжнє захоплююче театралізоване дійство у кращих українських традиціях, представили обрядові особливості кожного дня Масляної. Гості із задоволенням взяли участь у майстер-класах з приготування млинців, вареників, виготовлення ляльок-мотанок, а також скуштували підготовлені студентами, їх рідними та викладачами традиційні страви та напої.

До речі, школярі району прийняли активну участь в акції «Солдатська Масляна». Протягом тижня діти разом з педагогами відвідували військові підрозділи та блокпости, які розташовані на території Бердянського району, та передавали бійцям власноруч виготовлені млинці, випічку, вареники, а також інші продукти, зібрані громадами сіл.

Слід зазначити, що військовослужбовці також є активними учасниками багатьох урочистих та патріотичних заходів, які проводяться в районі. Зокрема, напередодні Дня Соборності України, представники військової частини А 1476 взяли участь у патріотично-виховних заходах, які відбулися 19 січня в Осипенківській ЗОШ І-ІІІ ст. Цього дня, учні 2-го класу підготували для вихованців початкової школи літературно-музичну композицію «Мій рідний край, моя земля». Школярі середньої ланки долучились до патріотичної акції «Хай буде мир в нашій єдиній Україні», яка була підготовлена 6-тикласниками, а старшокласники провели захід у форматі міні-тренінгу «Я – волонтер». Усі заходи супроводжувались виступами та розповідями військовослужбовців ЗСУ (а це вихідці з різних куточків України) про свій рідний край, про любов до Батьківщини, а також про військову службу та солдатські будні.

У День Соборності в райдержадміністрації відбувся урочистий районний захід, в якому також взяли участь військовослужбовці та волонтери. В рамках урочистостей відбулось нагородження обласними відзнаками представників активної громадськості району. Зокрема, Подяки голови ЗОДА отримали волонтер А.Круглий та особовий склад 2-го реактивного артилерійського дивізіону 27-ї реактивної артилерійської бригади в/чА1476. Грамотою управління з питань внутрішньої політики та зв'язків з громадськістю ЗОДА було нагороджено волонтера О.Гончара, а колектив краєзнавчої юнацької студії «Джерельце» при Осипенківському краєзнавчому музеї отримав Грамоту Департаменту культури, туризму, національностей та релігій ЗОДА.

Наприкінці березня – початку квітня в районі відбулась широкомасштабна акція «Великодній кошик солдату»,  до якої долучились учні загальноосвітніх шкіл, активно-патріотична молодь, волонтери Бердянщини і небайдужі мешканці району.

Участь в акції взяли 45 закладів і установ району (торговельні заклади, заклади освіти, культури, дозвілля), в яких було встановлено кошики для збирання продуктів харчування, предметів побуту та гігієни, дитячих подарунків, вироблених своїми руками, листівок, малюнків, тощо. Таким чином, окрім пасок та крашанок мешканці району зібрали до Великоднього кошику солодощі, домашню консервацію та інші необхідні продукти та речі особистої гігієни. А учні шкіл намалювали 350 пасхальні вітальні листівки для захисників.

У рамках акції «Великодній кошик солдату» зібрано 1700 кг продукції.

За результатами акції обласними відзнаками були нагороджені найбільш активні її учасники. Зокрема, шестикласники Миколаївської ЗОШ І-ІІІ ст., за свій вагомий внесок у справу надання підтримки та допомоги військовослужбовцям Збройних Сил України, Національної Гвардії України та Державної прикордонної служби України отримали Подяку голови Запорізької облдержадміністрації.

06.12.2016, з нагоди Дня Збройних Сил України та в рамках обласної акції «Подаруй прапор воїну», учні 10 класу Миколаївської ЗОШ відвідали військовий підрозділ Державної служби спеціального транспорту, що несе службу на території району. Школярі привітали воїнів з професійним святом і вручили Державний прапор України з побажаннями. Традиційно учні привезли подарунки - печиво, каву, фрукти, домашню консервацію.

Цього ж дня представники волонтерського загону «Турбота» та профспілкового комітету Державного навчального закладу «Осипенківський професійний аграрний ліцей» завітали з привітаннями та подарунками - продукти харчування, свіжовипечені хлібо-булочні вироби та Державний прапор України - до особового складу блокпосту, розташованого неподалік с.Осипенко.

07.12.2016, на запрошення вчительсько-учнівського колективу Троїцької ЗОШ (Берестівська сільська ОТГ) та з нагоди відзначення Всесвітнього дня волонтерів і Дня Збройних Сил України, до закладу завітали представники волонтерської організації Бердянського ДПУ «Наші Атланти». Гості розповіли про свою волонтерську діяльність, часті поїздки  у зону проведення АТО, зокрема, на передову. У свою чергу діти попросили передати бійцям зібрані усією школою подарунки –   продукти харчування, лікарські рослини, медикаменти, а також власноруч зроблені поробки-обереги та, звичайно ж, Державний Прапор України. 

Слід зазначити, що керівництво райдержадміністрації знаходиться також у постійному тісному контакті із командуванням Бердянського об’єднаного міськрайонного військового комісаріату та сприяє роботі його особового складу на території Бердянського району, зокрема, шляхом надання палива для здійснення виїздів в населенні пункти та проведення необхідних заходів.

Крім цього, волонтери та мешканці Бердянщини підтримують також українських військових і за межами території району. Так, 22.12.2016 підприємством ПСП «Агрофірма «Перемога» (керівник Т.Солонина) передано бердянському волонтеру В.Белтадзе продукти харчування власного виробництва для подальшої відправки бійцям українських військових підрозділів у зону проведення АТО.

          Долучаються представники волонтерського руху Бердянщини і до районних заходів соціального спрямування. Так, наприкінці 2016 року, члени громадської організації «ГРОМ» стали активними учасниками щорічної районній акції «Новорічний експрес», яка триває від Дня Святого Миколая і до свята Різдва Христового. За три тижні активісти відвідали майже всі населені пункти району та завітали у сотні сімей, в яких проживають діти з обмеженими фізичними можливостями (діти-інваліди) та сімей, які на сьогоднішній день перебувають у складних життєвих обставинах. Завдяки небайдужості, безкорисливості та милосердю цих людей, 630 маленьких мешканців району отримала не тільки традиційні солодкі подарунки та іграшки до Новорічно-Різдвяних свят, а ще й інші  необхідні речі – одяг, взуття, памперси. 

Продовжує роботу районний Центр допомоги учасникам АТО, керівником якого є волонтерка Т.Ковальова. Основним завданням Центру є надання учасникам АТО та членам їх сімей консультацій та допомоги з питаньсанаторно-курортного та стаціонарного лікування, реабілітації та соціальної адаптації учасників АТО, членів їх родин та членів родин загиблих, встановлення статусу учасника бойових дій – учасника АТО, правової та психологічної допомоги, із земельних та житлових питань. У звітному періоді у Центрі зареєстровано 708 звернень, 294 з них вирішено по суті. До роботи в Центрі залучені і посадовці місцевого самоврядування, які спільно з фахівцями Бердянського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді відвідали у 2016 році 49 сімей учасників АТО, вивчали їх потреби, проводили анкетування, здійснювали роз’яснення основних положень законодавства із соціального захисту даної пільгової категорії.

За ініціативи керівників агроформувань та підприємців району створено благодійний фонд "Наша Бердянщина". Програмою фонду передбачено використання коштів для надання допомоги військовим підрозділам Збройних Сил та Національної гвардії України, місцевим підрозділам СБУ та МВС, прикордонникам для охорони рубежів району, будівництва та укріплення фортифікаційних споруд. Питання використання коштів за відповідними напрямками вирішується колегіальним рішенням співзасновників благодійного фонду в рамках реагування на звернення районної влади чи військових підрозділів.

Результати реалізації пріоритетного напряму:

- продовження діяльності районної Координаційної ради з питань розвитку громадянського суспільства;

- активізація та підтримка волонтерського руху;

- залучення активних мешканців району та громадських активістів до збору гуманітарної допомоги військовим підрозділам Збройних Сил України, вимушеним переселенцям зі сходу країни.

 

7. Реалізація інфраструктурних проектів, які безпосередньо впливають на якість життя людей.

 

         7.1. Реалізація найважливіших соціальних та інфраструктурних проектів.

 

Длявирішення економічних, соціальних проблем району шляхом впровадження у виробництво та соціальну сферу науково-технічних розробок, технологій, нових видів сучасної, якісної продукції і створення потужностей для освоєння та збільшення випуску конкурентоспроможної продукції, в районі діють програми залучення інвестицій для економічного розвитку району.

На теперішній час завершується будівництво розпочатих у 2016 році двох об'єктів, загальна проектна потужність яких складає 26,7 км. Роботи по даним об'єктам виконуються за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку та 10% співфінансування місцевого бюджету, а саме:

-          «Водовід с. Новотроїцьке Бердянського району (I та II черга будівництва)», загальна кошторисна вартість проекту – 7162,406тис. грн. у тому числі: 6446,165 тис. грн. – кошти ДФРР, 716,241 тис. грн. – місцевий бюджет. Проектна потужність – 17, 320 км;

-          «Водопровідна мережа, с. Азовське Бердянського району – реконструкція (перша та друга черги)», загальна кошторисна вартість проекту – 5761,206тис. грн. у тому числі: 5185,085 тис. грн. – кошти ДФРР, 576,121 тис. грн. – місцевий бюджет. Проектна потужність – 9, 44 км.

Замовником будівництва виступає Управління капітального будівництва обласної державної адміністрації.

Також, у 2016 році було реалізовано проект "Реконструкція покрівлі третього поверху учбового корпусу Андріївської СРШ І-ІІІ ступенів, за адресою:с.м.т. Андріївка, вул. Микули,14". Роботи по реконструкції вищевказаного об'єкту проводилися за рахунок коштів обласного бюджету – 588,177 тис. грн. та співфінансування Андріївської селищної ради у розмірі 70,000 тис. грн.

За підсумками проведеного конкурсного відбору інвестиційних програм (проектів), що можуть реалізовуватися за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку у 2017 році, по Бердянському району для фінансування, за рахунок зазначеного фонду, було відібрано наступні проекти:

-     "Будівництво мереж водопостачання в с.Успенівка Бердянського району Запорізької області".Загальна кошторисна вартість складає 1707,916 тис. грн.,у тому числі: кошти ДФРР, 170,792тис. грн.- місцевий бюджет;

- "Будівництво водонапірної башти в смт. Андріївка Бердянського району Запорізької області".Загальна кошторисна вартість складає 801,277 тис. грн.,у тому числі: 721,149 тис. грн. - кошти ДФРР, 80,128тис. грн.- місцевий бюджет.

 

Інвестиції

Обсяг капітальних інвестицій за січень – вересень 2016 року склав 127923,0 тис. грн.  або 388,8 % у порівнянні з попереднім роком (83698,0 тис. грн.).

Обсяг капітальних інвестицій за січень – вересень 2016 року на одну особу  склав 4981,2 грн.

Результати реалізації пріоритетного напрямку:

обсяг капітальних інвестицій у 2016 році планувався на рівні92,0 млн. грн. або  109,9% до показника 2015 року. Проте, показник 9 місяців 2016 року – вищий на 35,9 млн. грн.

 

7.2. Поліпшення стану доріг. Розвиток логістики.

 

Протяжність вулиць і доріг населених пунктів Бердянського району складає всього 872,626  км, у тому числі:  комунальної власності – 533,526 км, районних автомобільних доріг загального користування місцевого значення – 144,5 км, обласних автомобільних доріг загального користування місцевого значення – 194,6 км.

Протягом 2016 року проведено ряд заходів щодо покращення дорожньої інфраструктури Бердянського району.

На розвиток дорожнього господарства у 2016 році передбачено коштів місцевих бюджетів 3336,641 тис. грн., профінансовано з місцевих бюджетів - 2158,607 тис. грн. (відремонтовано – 7,956 тис.м2 доріг комунальної власності та 1,284 тис.м2 доріг загального користування), що складає 62 % запланованого обсягу.

У 2016 році по Бердянському району за рахунок коштів місцевих бюджетів, відремонтовано 7,956 тис.м2 дорожнього покриття доріг комунальної власності на загальну суму 2158,607 тис. грн., у тому числі:

-       з капітального ремонту:

-       Андріївська селищна рада - на загальну суму 1,861 тис. грн.;

-       Дмитрівська сільська рада - на загальну суму 1,153 тис. грн.

-        з поточного ремонту:

-         Андріївська селищна рада - на загальну суму 198,354 тис. грн.;

-         Андрівська сільська рада - на загальну суму 180,485 тис. грн.;

-         Азовська сільська рада - на загальну суму 56,463 тис. грн.;

-         Дмитрівська сільська рада - на загальну суму 196,104 тис. грн.;

-         Долинська сільська рада - на загальну суму 455,800 тис. грн.;

-         Новопетрівська сільська рада - на загальну суму 162,298 тис. грн.;

-         Осипенківська сільська рада - на загальну суму 62,676 тис. грн.;

-         Червонопільська сільська рада - на загальну суму 50,000 тис. грн.;

-         Берестівська сільська об'єднана територіальна громада- на загальну суму 793,413 тис. грн.

Також, райдержадміністрацією з селищною та сільськими радами було опрацьовано питання щодо виділення коштів для співфінансування, виконання ремонту доріг загального користування місцевого значення. Чотири сільські ради запланували виділення коштів на ремонт доріг у сумі 350 тис. грн., у тому числі:

-         Андрівська сільська рада – 100 тис. грн.;

-         Червонопільська сільська рада – 50 тис. грн.;

-         Азовська сільська рада – 50 тис. грн.;

-         Новопетрівська сільська рада – 150 тис. грн.

Протягом 2016 року були освоєні кошти, що планувалися Андрівською сільською радою для співфінансування ремонтних робіт у розмірі 100 тис. грн., Червонопільською сільською радою у розмірі 50,000 тис. грн., Новопетрівською сільською радою у розмірі 150,000 тис. грн. Таким чином загальна сума коштів складає 300,000 тис. грн.

У 2016 році відремонтовано 9,204 м2 дорожнього покриття вулиць і доріг комунальної власності та дороги загального користування місцевого значення населених пунктів Бердянського району, що складає 62 % від запланованого обсягу.

 

Результати реалізації пріоритетного напряму:

- здійснено  поточний ремонт 7,949 тис.м2 комунальних доріг;

              - відремонтовано 1,284 тис.м2 доріг загального користування.

 

7.3. Реалізація регіональної програми будівництва у рамках національного проекту «Доступне житло».

 

За 2016 рік із Запорізьким обласним Фондом житлового будівництва «Сільське подвір’я» укладено 3 договори з мешканцями району на  загальну суму 230,0 тис. грн.:

- на купівлю житлового будинку на суму 100,0 тис. грн.;

- реконструкцію житлового будинку на суму 100,0 тис. грн.;

- купівлю сільськогосподарської техніки на суму 30,0 тис. грн.

У 2016 році виділені кошти з районного бюджету у сумі 24,0 тис. грн. для фінансування сільських забудовників.

У 2016 році до райдержадміністрації звернулось 7 мешканців району з питання  отримання кредитів через Програму «Сільське подвір’я». Всім їм надано консультативна допомога, роз’яснення та перелік документів для отримання кредиту.

У Бердянському районі постійно проводиться робота по залученню більшості населення для участі у   Програмі «Сільське подвір’я» та кредитування через фінансову установу «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву. Інформація про порядок та умови надання кредитів   розміщена на офіційному сайті Бердянської районної державної адміністрації www.berda.gov.ua. 

Райдержадміністрацією проведена робота по інформуванню населення для участі у  будівництві доступного житла.  На території Бердянського району об’єктів, які беруть участь у будівництві,доступного житла немає. Це визначене низьким середньомісячним сукупним доходом  громадян. Будівництво  доступного житла на даний час неможливо у зв’язку з відсутністю у місцевих бюджетах коштів  на  фінансування доступного житла, їх неспроможність, упершу чергу, в невеликих населених пунктах, суттєво впливати на обсяги житлового будівництва. 

 

Результати реалізації пріоритетного напряму:

- введення в експлуатацію 234,0 м2загальної площі житла;

- створення умов для отримання населенням кредитів для реконструкції, придбання

- житла  та  газифікації житлових будинків;

  - укладено 3 договори між Запорізьким обласним Фондом житлового будівництва «Сільське подвір’я»  та мешканцями району на  загальну суму 230,0 тис. грн.

 

8. Поліпшення екологічної ситуації.

 

У зв’язку зі змінами до бюджетного законодавства екологічний податок підлягає зарахуванню до загального фонду місцевих бюджетів.

На початок 2016 року на рахунках фондів охорони навколишнього природного середовища селищної та сільських рад (спеціального фонду) налічувалось 126975,38 тис.грн. Кошти надійшли від підприємств і організацій за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.

Надходження коштів на рахунках фондів охорони навколишнього природного середовища селищної та сільських рад (спеціального фонду)  за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності від штрафних санкцій, станом на 01.01.2017 року, склали 2415,68 тис. грн.

Залишок коштів, станом на 01.01.2017 року, складає 181889,95 тис. грн.

У 2016 році Берестівська СОТГ, селищна та сільські ради не використовували місцеві фонди з метою накопичення коштів для фінансування більш значних та фінансово затратних заходів у майбутніх роках.

За матеріалами Бердянської райдержадміністрації, Запорізькою обласною радою прийняті рішення:

-         від 25.02.2016 року №30 «Про збільшення площі палеонтологічної пам’ятки природи місцевого значення в межах Азовської сільської ради Бердянського району Запорізької області» - збільшено площу палеонтологічної пам’ятки природи місцевого значення «Ділянка узбережжя Азовського моря» з 5,0 до 13,8200 га;

-         від 30.05.2016 року № 15 «Про оголошення території ландшафтним заказником місцевого значення в межах Новопетрівської сільської ради Бердянського району Запорізької області» - створено ландшафтний заказник місцевого значення «Заплава річки Берда» площею 185,0 га.

На виконання розпорядження голови райдержадміністрації від 25.07.2016 №264 затверджено склад районної робочої групи з питань збільшення площ природно-заповідного фонду району та встановлення їх меж в натурі (на місцевості).

 

9. Наповнення бюджету, оптимізація і контроль бюджетних витрат.

 

До загального фонду місцевих бюджетів району, станом на   01.01.2017, надійшло 53256,9 тис. грн. власних надходжень, що становить 148,1% до плану звітного періоду, затвердженого місцевими радами.

 За підсумками   звітного періоду  виконані усі місцеві бюджети Бердянського району. У порівнянні з відповідним періодом минулого року надходження до загального фонду місцевих бюджетів району зросли  на  11548,5 тис. грн. або на 27,7%.

Податок та збір на доходи  фізичних осіб  надійшов за звітний період у розмірі 22672,9 тис. грн. або 152,7 % до затвердженого з урахуванням змін річного плану.

Податок на майно  до місцевих бюджетів надійшов за звітний період у розмірі 9503,4 тис. грн. або 122,7 % до затвердженого річного плану.

         Єдиного податку  зараховано до бюджету району у розмірі  14866,6 тис. грн., що відповідає  152,2 % до затвердженого річного плану.

Збільшення відбулось за рахунок індексації ставок земельного податку та укладання нових договорів оренди.

 

 

 

 

 

На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 № 308-р «Про схвалення Концепції реформування місцевих бюджетів», Наказу Міністерства фінансів України від 02.08.20110 № 805 «Про затвердження Основних підходів до запровадження програмно-цільового методу складання та виконання місцевих бюджетів» на 01.01.2017 затверджено 35  паспортів  бюджетних програм районного бюджету.

         На виконання п.14 Заходів щодо організації та виконання Державного бюджету України та місцевих бюджетів району в 2016 році, затверджених розпорядженням голови райдержадміністрації від 01.03.2016р.№72, головними розпорядниками розроблено заходи щодо встановлення контролю за дотриманням жорсткого режиму  економії  бюджетних коштів та посилення фінансово-бюджетної дисципліни на 2016 рік на загальну суму  1584,7 тис.грн. Сума економії в результаті вжитих заходів, станом на 01.01.2017р., становить 1584,7 тис.грн., з них по галузях:

      -    «Освіта» -  402,5  тис. грн.;

      -   «Охорона здоров’я» - 435,7   тис. грн.;

      -   «Соціальний захист та соціальне забезпечення» - 23,4   тис. грн.;

      -   «Культура і мистецтво» - 723,1  тис. грн.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Про головне

УРЯДОВА "ГАРЯЧА ЛІНІЯ"

Децентралізація влади

1939-1945. Пам'ятаємо. Перемагаємо.

 

    

Бердянська районна державна адміністрація. Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше.