Урядова програма "Доступні ліки"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

30 вересня — День усиновлення

30 вересня в Україні відзначається День усиновлення – свято добра та дитячої надії.

Батьківство – це велике щастя, і разом з тим велика жертовність. Це горе, поділене на кожного члена родини та щастя, помножене на всіх.

День усиновлення — це день вшанування прийомних батьків, вихователів дитячих будинків сімейного типу, педагогів, лікарів, всіх, хто захищає інтереси та права дитини. Це свято доброти і милосердя для всього українського суспільства. Щиро дякуємо всім, хто долучився до цієї благородної справи, хто зігрів маленькі серця теплом та ніжністю люблячої родини.

На теперішній час на обліку в службі у справах дітей Бердянської райдержадміністрації перебуває 15 дітей – сиріт та дітей,  позбавлених батьківського піклування, які виховуються в державних закладах.

Для всебічного та гармонійного розвитку особистості діти повинні зростати в сімейних умовах, в атмосфері любові, злагоди та щастя. Але на сьогоднішній день не кожна дитина в нашій державі зростає в сім’ї. Велика кількість дітей – сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, потребують влаштування до сімейних форм виховання. До сімейних форм виховання відноситься усиновлення, оформлення опіки, піклування, влаштування дітей в прийомні сім’ та дитячі будинки сімейного типу. Найбільш приорітетнішою формою виховання є усиновлення.

Усиновлення — це прийняття усиновлювачем у свою сім’ю особи на правах дочки чи сина, яке здійснюється на підставі рішення суду. Усиновленою може бути дитина (особа до 18 років). У виняткових випадках суд може постановити рішення про усиновлення повнолітньої особи, яка не має матері, батька або була позбавлена їх піклування. Для усиновлення в такому разі суд бере до уваги причини та обставини, які викликали це рішення.

Усиновлювачами можуть бути :

1.  Дієздатна особа віком не молодше двадцяти одного року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини.

2.  Особа, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менш як на п’ятнадцять років. У разі усиновлення повнолітньої особи різниця у віці не може бути меншою, ніж вісімнадцять років.

3. Подружжя або особи, які не перебувають у шлюбі між собою, не можуть усиновити одну і ту ж дитину. Але, якщо такі особи проживають однією сім’єю, суд може постановити рішення про усиновлення ними дитини. Якщо дитина має лише матір, вона не може бути усиновлена чоловіком, з яким її мати не перебуває у шлюбі. Якщо дитина має лише батька, вона не може бути усиновлена жінкою, з якою він не перебуває у шлюбі. Але, якщо такі особи проживають однією сім’єю, суд може постановити рішення про усиновлення ними дитини.

 

Усиновлювачами не можуть бути особи однієї статі.

Не можуть бути усиновлювачами особи, які:

1. Обмежені у дієздатності;

2. Визнані недієздатними;

3. Позбавлені батьківських прав, якщо ці права не були поновлені;

4. Були усиновлювачами (опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями) іншої дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним (було припинено опіку, піклування чи діяльність прийомної сім’ї або дитячого будинку сімейного типу) з їхньої вини;

5. Перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері;

6. Зловживають спиртними напоями або наркотичними засобами;

7. Не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу);

8. Страждають на хвороби, перелік яких затверджений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я;

9. Є іноземцями, які не перебувають у шлюбі, крім випадків, коли іноземець є родичем дитини;

10. Були засуджені за злочини проти життя і здоров’я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, інші передбачені чинним законодавством. Громадяни, які мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших злочинів;

11. За станом здоров’я потребують постійного стороннього догляду;

12. Є особами без громадянства;

13. Перебувають у шлюбі з особою, яка відповідно до попередніх пунктів не може бути усиновлювачем.

14. Особи чиї інтереси не суперечать інтересам дитини.

 

Переважне перед іншими право на усиновлення дитини має громадянин:

1. В сім’ї якого виховується дитина;

2. Який є чоловіком матері, дружиною батька дитини, яка усиновлюється;

3. Який усиновлює кількох дітей, які є братами, сестрами;

4. Який є родичем дитини;

5. Громадяни, які знаходяться у шлюбі.

 

Хто може бути усиновленим.

Усиновленою можуть бути дитина у якої розірвані юридичні стосунки з батьками. Тобто, такі діти мають юридичний документ про те, що їхні батьки померли, втратили батьківські права стосовно цієї дитини, або ж невідомі. Таким документом може бути рішення суду про позбавлення батьківських прав, свідоцтво про смерть батьків, нотаріально засвідчена відмова батьків від дитини тощо.

Батьки дитини можуть бути судом позбавлені  прав, якщо вона, він:

1. Не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров’я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;

2. Ухиляються від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини;

3. Жорстоко поводяться з дитиною;

4. Є хронічними алкоголіками або наркоманами;

5. Вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;

6 Засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

Діти з таких  сімей (до прийняття рішення суду), як правило, знаходяться в будинках дитини, дитячих будинках, інтернатах, центрах соціально – психологічної реабілітіції дітей, реабілітаційних центрах.

Дитина, покинута в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров’я або яку відмовилися забрати з них батьки, інші родичі, може бути усиновлена після досягнення нею двомісячного віку.

Якщо на обліку для можливого усиновлення перебувають рідні брати та сестри, вони не можуть бути роз’єднані при їх усиновленні. Проте, за наявності обставин, що мають істотне значення, суд за згодою органу опіки та піклування може постановити рішення про усиновлення когось із них або усиновлення їх

 

різними особами. В такому випадку, якщо усиновлення для дитини не є таємним, брат та сестра мають право знати про нове місце її проживання.

 

Якщо Ви не байдужі до долі дітей – сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, звертайтесь до служби у справах дітей Бердянської райдержадміністрації за адресою: м.Бердянськ, проспект Перемоги, 3, каб.№ 216.

 

Зі святом Вас - Віри, Надії та Любові!

    

Бердянська районна державна адміністрація. Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше.