Урядова програма "Доступні ліки"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22 січня - День Соборності України

День Соборності – одне із найважливіших свят нашої країни, яке символізує єдність українських земель. Це свято офіційно встановлене у 1999 році, враховуючи велике політичне та історичне значення об’єднання УНР і ЗУНР для утворення єдиної (соборної) української держави.

На початку ХХ століття українські землі, які стали здобиччю Російської та Австро-Угорської імперій після поразки козацької держави, вперше отримали реальний шанс визволитися з неволі і збудувати незалежну українську державу. З поваленням царської влади в Росії, у листопаді 1917 р. була створена Українська Народна Республіка (УНР) зі столицею у Києві. А з розпадом Австро-Угорської імперії, у Львові 1 листопада 1918 року було утворено Західноукраїнську Народну Республіку (ЗУНР).

Саме 22 січня 1918 року Універсалом Центральної Ради було проголошено незалежність Української Народної Республіки. А роком пізніше, 22 січня 1919-го, у Києві на Софійській площі, в урочистій атмосфері, проголошено Акт Злуки (об’єднання) українських земель в єдину Україну, стверджувалось об’єднання двох тодішніх держав - УНР та ЗУНР в єдину соборну Українську державу.

"Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка", – йшлося у зачитаному в центрі столиці Універсалі.

Та, нажаль, вже через кілька тижнів після проголошення Акта Злуки більшовики захопили Київ, пізніше поляки окупували Східну Галичину, а Чехо-Словаччина - Закарпаття.

Перше святкування Соборності відбулося 22 січня 1939 року в Хусті. Тоді це місто було столицею Карпатської України – чехословацької автономії. Цього дня під синьо-жовтими прапорами відбулася тридцятитисячна маніфестація населення, яке з’їхалося до столиці Карпатської України з усіх куточків краю на згадку про події 20-річної давнини.

Яскравим проявом єдності, прагнення українського народу до свободи, став «живий ланцюг», організований патріотичними силами 21 січня 1990 року з нагоди 71-ї річниці проголошення Акта Злуки. Мільйони тоді ще радянських українців узялись за руки від Києва до Львова, відзначаючи День Соборності.

Відтоді в Україні "живі ланцюги" єднання створювалися неодноразовоі стали  головною традицією Дня Соборності. Такі акції проходять в різних містах України, а всі охочі долучаються до дійства, беручи із собою державні синьо-жовті прапори та стаючи частинкою ланцюга.

День Соборності — це нагадування для всіх українців про те, що сила нашої держави — в єдності українських земель, а сила народу в єдності людей.

 

За матеріалами сайтів Укрінформ та УНІАН

 

Додаток: Інформаційні матеріали Українського інституту національної пам’яті до Дня Соборності України

Про головне

УРЯДОВА "ГАРЯЧА ЛІНІЯ"

Децентралізація влади

1939-1945. Пам'ятаємо. Перемагаємо.

 

    

Бердянська районна державна адміністрація. Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше.