Урядова програма "Доступні ліки"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Соціальні та економічні переваги отримання легальної заробітної плати

Питання «тіньової» зайнятості є актуальним питанням сьогодення. Страховий стаж працівника залежить від офіційно нарахованої заробітної плати та відповідно від суми сплачених страхових внесків, що у майбутньому в першу чергу вплине на розмір призначеної пенсії. Тобто, для виходу на пенсію необхідно не лише досягти пенсійного віку, а й мати необхідний страховий стаж для її призначення.

Зараз кожна молода людина вважає, що пенсійний вік ще далеко та не замислюється про страховий стаж, від якого будуть залежати його пенсійні виплати, тому більшість погоджується отримувати заробітну плату «в конверті». Легальна зайнятість – це не тільки майбутні пенсійні виплати, а й інші види державної соціальної допомоги, які передбачені законодавством для осіб працездатного віку.

Що ж таке страховий стаж і як його набути?

Страховий стаж – період (строк), протягом якого особа підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню та за який сплачувала або за яку сплачували страхові внески. Тобто, страховий стаж залежить від сплачених страхових внесків.

Обчислюється страховий стаж в місяцях. Повний місяць зараховується для страхового стажу лише за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою за мінімально встановлений розмір.

Якщо сума сплачених внесків є меншою, то за умови здійснення доплати до мінімального розміру цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць. Але, необхідно звернути увагу на те, що при цьому заробітна плата для обчислення пенсії враховується в тій сумі, яка нарахована.

На сьогоднішній день розмір мінімальної заробітної плати складає    4173,00 гривні, єдиний соціальний внесок становить 918,06 гривень, а необхідний мінімальний страховий стаж для призначення пенсії – 26 років,  який поступово буде збільшуватись і з 2028 року буде становити 35 років.

Страховий стаж також необхідний для отримання інших соціальних виплат, а саме:

- оплати листків тимчасової непрацездатності (лікарняних);

- отримання допомоги по безробіттю;

- нарахування виплат у разі нещасного випадку на виробництві;

- інших соціальних виплат передбачених законодавством.

Внаслідок отримання зарплат «в конвертах», значно втрачають у виплатах майбутні мами, оскільки розмір допомоги по вагітності та пологам безпосередньо залежить від розміру офіційної зарплати.

На неоформлених працівників не розповсюджуються соціально-трудові пільги, гарантії і компенсації, які передбачені колективним договором підприємства (установи, організації) та чинним законодавством.

За порушення трудового законодавства, а саме за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків,  роботодавці несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.

 

Управління соціального захисту населення

Про головне

УРЯДОВА "ГАРЯЧА ЛІНІЯ"

Децентралізація влади

1939-1945. Пам'ятаємо. Перемагаємо.

 

    

Бердянська районна державна адміністрація. Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше.